Nadešel čas k odchodu, vzkázala Kaddáfímu Evropská komise

Jsme na vaší straně, vzkázala Evropská komise jménem Unie Arabům bojujícím v Libyi za svobodu a demokracii. Muammara Kaddáfího vyzvala, aby se vzdal moci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

José Manuel Barroso | Foto: European Commission Audiovisual service

Evropská komise už nevidí v Kaddáfím partnera pro vyjednávání. Zcela nepřijatelné akce libyjského režimu proti obyvatelstvu ukázaly podle předsedy unijní exekutivy Josého Barrosa bolestnou pravdu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Krize v Libyi z pohledu Evropské unie - téma pro ředitele Ústavu mezinárodních vztahů Petra Druháka

„Plukovník Kaddáfí je součástí problému a ne jeho řešení. Je čas, aby odešel. Aby dal zemi zpět do rukou libyjského lidu a dovolil demokratickým silám, aby si zvolily další směřování země,“ prohlásil Barroso.

Potvrdil také, že se chce Unie ještě více podílet na zvládání humanitární katastrofy, která nastala na hranicích Libye s Egyptem a Tuniskem.

Evropská komise poslala humanitárním organizacím okamžitou pomoc ve výši tří milionů eur. Teď ji navýší na deset milionů. Podle údajů Mezinárodní organizace pro migraci je na východních a západních hranicích Libye přes 140 tisíc uprchlíků.

Společný postoj Evropy chybí

Ředitel Ústavu mezinárodních vztahů Petr Druhák ve vysílání Radiožurnálu připomněl absenci společného stanoviska Unie k událostem v severní Africe.

„Každý si přihřívá svou vlastní polívčičku. Italům jde především o imigranty, Francouzi se už dlouhá léta snaží budovat nějaké společenství v oblasti Středozemního moře, Britům jde o vojenské zakázky. Tyto velmocenské zájmy se potom střetávají,“ řekl Druhák.

„Zatím se ukazuje, že představitelé hlavních státu nejsou ochotní respektovat společnou evropskou politiku. Takže evropská pozice je nyní taková, že Kaddáfího setrvání ve funkci je nepřijatelné, ale co dál dělat, v tom už se výrazně liší,“ podotkl ředitel Ústavu mezinárodních vztahů.

Pavel Novák, Ondřej Houska, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme