Z hrdinky Ukrajiny pučistkou i kandidátkou na prezidentku? Nadija Savčenková se přihlásila do voleb

Nadija Savčenková přichází do návštěvní místnosti ukrajinské vazební věznice, jako by to byla přednášková místnost na univerzitě: s poznámkovým blokem a s notebookem. Tak alespoň lednovou schůzku s ukrajinskou političkou a někdejší Ruskem vězněnou pilotkou vylíčil server Kyivpost.com. Savčenková, která je odhodlaná ucházet se o funkci ukrajinské prezidentky, v neděli v zastoupení odeslala registraci pro březnové volby hlavy státu.

Kyjev Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nadija Savčenková u soudu v březnu 2018

Nadija Savčenková u soudu v březnu 2018 | Foto: Valentyn Ogirenko | Zdroj: Reuters

Nadija Savčenková má za sebou příběh plný zvratů: během pěti let se stihla stát symbolem ukrajinského odporu proti ruské agresi, ale i političkou obviněnou z plánování teroristického útoku.

Petříček při návštěvě Kyjeva mluvil o ruské agresi. S ukrajinským ministrem domluvil vznik fóra historiků

Číst článek

Ukrajinskou důstojnici v červnu 2014 zajali v místě bojů na východě Ukrajiny proruští ozbrojenci a předali ji Rusku. Tam ji odsoudili v březnu 2016 k trestu odnětí svobody na 22 let. Jako důstojnice letectva měla navést palbu ukrajinských jednotek, což mělo mít za následek smrt novinářů Igora Korneljuka a Antona Vološina.

Z vězeňkyně političkou

V listopadu 2014, tedy během svého zajetí, byla zvolena poslankyní ukrajinského parlamentu na kandidátce strany Vlast (Baťkivščyna) Julije Tymošenkové. O její propuštění usilovaly Rada Evropy, Evropská unie i Evropský parlament a Moskva ji nakonec s Kyjevem v květnu 2016 vyměnila za dva Rusy odsouzené na Ukrajině: Jevgenije Jerofejeva a Alexandra Alexandrova.

Po návratu Savčenkovou v Kyjevě vítali jako hrdinku, zasedla v parlamentu a chopila se mandátu. Svými kroky ale o přízeň politiků přišla.

13 let za vlastizradu. Soud rozhodl v nepřítomnosti o ukrajinském exprezidentu Janukovyčovi

Číst článek

V říjnu 2016 se totiž překvapivě objevila v Moskvě, kde byla podle svých slov podpořit u soudu dva ukrajinské zajatce. Navštívila ale také Minsk a bez pověření jednala s vůdci samozvaných separatistických republik na Donbasu. Byla rovněž v okupovaném Doněcku. Své cesty přitom obhajovala úsilím o propuštění válečných zajatců, za což ji ale čekal vyhazov se strany Tymošenkové.

Vládnou nám ‚žiďáci‘

V lednu Savčenková navštívila Prahu, kde prohlásila, že nemá strach o svůj život, i když je otevřeným kritikem Kremlu. V Praze zdůraznila, že nikdy nepřestane pracovat pro Ukrajinu a nepodřídí to, co dělá, strachu o život.

Ukrajinskou vládu kritizovala jako zkorumpovanou a krvežíznivou. Předloni v březnu označila 80 procent lidí ve vedení země hanlivě za „žiďáky“. Za antisemitské výroky sklidila ostrou kritiku a politici, kteří dříve usilovali o její propuštění, od ní dali ruce pryč.

„Je to charismatický, ale naprosto nedisciplinovaný člověk. Ideální zbraň pro státní převrat v bolševickém stylu,“ řekl o Savčenkové v lednu generální prokurátor Jurij Lucenko, který někdejší hrdinku dokonce považuje za „nástroj Kremlu ke zničení Ukrajiny“.

Plán na povraždění politiků

Teď je Nadija Savčenková znovu za mřížemi a čelí obvinění z velezrady a pokusu o svržení státní moci. Podle prokuratury vypracovala detailní plán na zavraždění ukrajinských politiků během zasedání parlamentu.

Skupina pučistů měla na poslance zaútočit mimo jiné s pomocí minometů vyrobených a propašovaných z území doněckých separatistů jako zásilka nábytku. Cílem měli být i prezident, premiér, ministři vnitra a obrany.

Společně s hlavním vyjednavačem výměn vězňů – Volodymyrem Rubanem – pak měla podle obvinění přesvědčovat speciální síly, aby při převratu pomáhaly.

Savčenková ještě loni 9. března podporovala Rubana u soudu, který rozhodl o jeho vazbě. Na konci měsíce ale sama přišla o poslaneckou imunitu a agenti tajné služby SBU ji zatkli přímo na půdě parlamentu.

Prohru si Nadija Savčenková nepřipouští ani ve vyšetřovací vazbě a na svůj politický pád vzpomíná s úsměvem. „Věděla jsem, že se to stane. Všichni tihle lidi z Vlasti, Porošenkova bloku i sám prezident potřebovali hrdinu, který posílí národ, nástroj jejich PR. Ale nikdo netušil, že já jím nebudu,“ řekla serveru Kyiv Post.

„Byla jsem v ruském vězení, teď jsem v ukrajinském. Nejsem si jistá, které je lepší,“ řekla Savčenková letos v lednu a se smíchem dodala: „Měla bych vyzkoušet to americké.“

Zastání má Nadija ve své sestře Viře. „Televizní stanice o ní už neinformují, a když, tak na ni házejí špínu. Úřady ji chtějí zdiskreditovat,“ řekla koncem ledna ukrajinské stanici NewsOne.

Kanál spojený s proruským politikem Viktorem Medvedčukem je podle Kyiv Post jedním z posledních, který o političce informuje, a vysílá dokonce její pořad, v němž se vyjadřuje k aktuálním zprávám. Savčenková posílá nahrávky z vazby přes své obhájce.

Nadija Savčenková v březnu 2018 v ukrajinském parlamentu před tím, než ji poslanci zbavili imunity | Foto: Valentyn Ogirenko | Zdroj: Reuters

‚Jsem vůdkyně‘

Ani z vyšetřovací vazby se ale Savčenková nevzdává svých politických ambicí na změnu režimu: 26. ledna ji do prezidentských voleb podpořila strana Společensko-politická platforma, kterou sama Savčenková založila v roce 2017 na podporu její prezidentské kandidatury. A neodrazují ji ani nízké preference: podle jednoho z prosincových průzkumů by ji volilo pouze 0,4 % lidí. Preference se přitom propadaly ještě před zatčením.

Sestra Savčenkové v té souvislosti mluví o manipulaci. Sama Nadija se na výzkumy neohlíží. „Pokud jsem dřív řekla, že jsem připravená stát se prezidentkou jen v případě, když mě Ukrajinci budou chtít, politika mě naučila, že nesmím čekat, až mi někdo dá zelenou. Jestli víte, jak lidi vést, měli byste je vést,“ řekla Savčenková.

Jejím programem má být víc volnosti pro ukrajinské regiony, volný trh, referenda o všech klíčových tématech i volení soudci a policejní velitelé.

Odevzdala, ale nezaplatila

Dokumenty pro kandidaturu se musely odevzdat úřadům do 3. února, součástí registrace byl i poplatek v přepočtu před dva miliony korun. Podklady v neděli, stejně jako například současný prezident Petro Porošenko, složila u Ústřední volební komise sestra Savčenkové Vira.

Kauci, na kterou Nadija Savčenková neměla, ale neuhradila. Odkázala se přitom na ukrajinskou ústavu, která registrační poplatek nezmiňuje. Konečné rozhodnutí o kandidátech se očekává do 8. února, je ale pravděpodobné, že politička obviněná z plánování převratu bude nakonec vyškrtnuta.

Návrat plynařské princezny: Tymošenková formálně ohlásila kandidaturu na prezidentku Ukrajiny

Číst článek

Ani tím ale nejspíš politický sen Nadiji Savčenkové nekončí. Svou odhodlanost ke změně režimu k obrazu svému už ukázala loňskými hladovkami, s nimiž má zkušenost i z doby strávené v ruské cele.

Komik, plynová princezna a čokoládový král

K pondělnímu večeru zaregistrovala volební komise už 28 kandidátů, o dva více než v dosud rekordním roce 2004. A číslo ještě určitě poroste – komise má na zpracování registrací pět dní.

O křeslo prezidenta se uchází kromě zmíněného „čokoládového krále“ Porošenka i expremiérka Julija Tymošenková, jíž se přezdívá Plynová princezna.

Favoritem průzkumů je ale zatím komik Volodymyr Zelenskyj. Podle vícero průzkumů z konce ledna by ho volila téměř pětina voličů, s mírným odstupem za ním pak jsou Tymošenková s Porošenkem. První kolo dvoukolových prezidentských voleb se bude konat 31. března.

Filip Harzer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme