Nadnárodní ropné společnosti evakuují z Alžírska stovky zaměstnanců

Nadnárodní ropný koncern BP a další společnosti začaly z Alžírska stahovat své pracovníky. Do Británie a Španělska už odlétlo několik letadel a další se chystají. Ropné společnosti tak reagují na hrozby islamistických ozbrojených skupin, že po zásahu alžírské armády v In Amenásu zaútočí na další těžařské základny v zemi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příslušník speciálních sil alžírské armády na archivním snímku z roku 2007

Příslušník speciálních sil alžírské armády na archivním snímku z roku 2007 | Zdroj: Reuters

Akce alžírské armády k osvobození rukojmích v In Amenás zatím stále pokračuje, přestože alžírské úřady dnes ráno tvrdily opak.

Údaje o počtech mrtvých pracovníků ropných společností se velmi rozcházejí, nejčernější čísla hovoří o několika desítkách obětí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vývoji dramatu v alžírské poušti informoval spolupracovník Českého rozhlasu Štěpán Macháček

Způsob akce alžírských sil kritizují premiéři Británie, Francie, Japonska a dalších zemí, jejichž občané jsou mezi rukojmími. Alžírská strana je o začátku osvobozovací akce údajně neinformovala.

Nejvýrazněji se dnes k problému vyslovil britský premiér David Cameron.

"Víme to, že několik britských občanů se stalo rukojmími, víme o jednom, který bohužel zemřel, a víme, že je tam velmi složitá situace poté, co alžírská armáda zaútočila na těžařskou základnu. Situace se neustále vyvíjí, je velmi nejistá a já k tomu nechci teď nic víc říkat, ale myslím, že bychom měli počítat s tím, že přijdou velmi špatné zprávy," řekl pro televizní stanici BBC.

Údaje o obětech se rozcházejí, mrtvých mohou být desítky

Alžírské speciální jednotky včera zaútočily ze vzduchu vrtulníky na obytné budovy, ve kterých únosci zadržovali dělníky. Při tomto útoku zřejmě zemřelo několik rukojmích i únosců, ostatní zajatce se podařilo osvobodit.

V jiných, technologických částech ropné základny ale ozbrojenci zadržují další rukojmí. Tyto části zatím alžírští vojáci stále obléhají a připravují se na útok proti únoscům.

Velitelem útočících islamistů je Mokhtar Belmokhtar | Foto: ČTK

Stále není jasné, jaký bude konečný počet obětí z řad rukojmích a zda zemřeli přímo následkem ostřelování alžírské armády, nebo je zabili samotní únosci. Ti vyhrožovali, že pokud se alžírská armáda přiblíží, rukojmí nemilosrdně postřílejí.

Vyšší počty mrtvých uvádějí zdroje blízké islamistickým ozbrojencům, podle Mauritánské tiskové kanceláře zemřelo následkem ostřelování vrtulníky 35 rukojmích různých národností a 15 únosců.

Alžírské oficiální zdroje mluví o čtyřech mrtvých rukojmích, dvou Britech a dvou Filipíncích. Zdá se ale, že se tamní úřady snaží situaci vylepšovat, protože v In Amenás se nadále bojuje. Alžírsko také odmítlo jakoukoli zahraniční vojenskou pomoc s tím, že si s islamisty poradí samo.


Zvětšit mapu

Štěpán Macháček, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme