Nádraží ve Stuttgartu se nebude stavět v plánované podobě, rozhodl soud

Kontroverzní nádraží ve Stuttgartu se možná stavět nebude. Alespoň ne v plánované podobě. Vyplývá to z rozsudku správního soudu. Stavbu nádraží minulý měsíc schválili občané v referendu. Celý projekt nového železničního uzlu měl stát několik miliard eur. Původně se mluvilo o sedmi, pak o osmi a v poslední době dokonce o 18 miliardách eur.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stuttgart. | Foto: Klára Stejskalová

Stavbu nového nádraží známého jako Stuttgart 21 od začátku provázejí protesty místních lidí i ekologů. Na začátku října začaly přípravné práce, které vyvolaly demonstrace. Bylo při nich zraněno 400 lidí.

Výstavba nového železničního uzlu předpokládá stavbu 16 železničních tunelů a 18 mostů, položení 60 kilometrů železničních cest a hlavně výstavbu podzemní průchozí stanice. Jde o jeden z největších stavebních projektů v Evropě, měl vzniknout během devíti let.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Rádia Česko spolupracovník Jaroslav Šonka, který dění kolem stuttgartského nádraží bedlivě sleduje.

Jak na Rádiu Česko uvedl spolupracovník Jaroslav Šonka, který dění kolem stuttgartského nádraží bedlivě sleduje, z nejnovějšího rozsudku správního soudu v Manheimu vyplývá několik podstatných rozhodnutí.

„Poukázal na věci, které se do zpráv nedostanou. Pokud se mluví o devíti miliardách, nebo někdy i o 12 miliardách, které se vynaloží, jsou tam ještě další hodnoty. Například ekologická organizace varuje, že hrozí vyhubení ohroženého brouka, který v místě žije. Další věcí je, že se původně plánovaly vyčerpat 3 miliony kubíků vody, propočtem se ale zjistilo, že to bude 7 milionů. Snížila by se tak hladina spodní vody, což by mělo neblahé následky pro město,“ vysvětlil.

Ze soudního rozsudku podle Šonky nyní vyplývá, že projektanti a stavitelé musí brát ohled na rešerše ekologů a zahrnout je do přípravy projektu. „Znamená to, že ti, kteří proti sobě bojovali, mají teď soudem nařízeno spolupracovat,“ dodal.

Martina Mašková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme