Guvernér: Šance na záchranu 300 pohřešovaných je mizivá. Záchranáři našli u protržené nádrže devět těl

Záchranáři na jihu Brazílie pátrají po zhruba 300 lidech, kteří se pohřešují po pátečním protržení důlní odpadní nádrže u města Brumadinho. Místní úřady uvedly, že nalezeno bylo zatím devět těl. Důl na železnou rudu, který provozuje brazilská společnost Vale, se nachází v jihozápadním brazilském státě Minas Gerais. Příčina protržení nádrže, dokončené v roce 1976, není známá.

Brasília Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Je jen malá šance, že pohřešovaní přežili, prohlásil guvernér státu Romeu Zema. „Nyní už jsou šance mizivé, pravděpodobně nalezneme pouze těla,“ uvedl guvernér Zema.

Mezi nezvěstnými je podle agentury Reuters stovka zaměstnanců dolu, kteří v době neštěstí obědvali v jídelně, skrz niž se proud bahna prohnal. „Zhruba 100 až 150 pohřešovaných se nacházelo v komplexu přehrady,“ informovali hasiči.

Bahno rovněž zaplavilo část obce Vila Ferteco, která leží společně s důlním areálem nedaleko města Belo Horizonte, metropole státu Minas Gerais. Zničena byla také část úrody fazolí na místních polích. Preventivně byly evakuovány i některé čtvrti města Brumadinho.

Napjatá porada

Nemocnice přijaly zatím osm zraněných. Na snímcích a videích na sociálních sítích jsou vidět záchranáři, jak vyzvedávají postižené z bahna vrtulníkem.

Výkonný ředitel společnosti Vale Fabio Schvartsman podle Reuters uvedl, že nádrž měla kapacitu 12 milionů kubických metrů a byla vyřazována z provozu. Podle Schvartsmana ale při kontrole 10. ledna byla nádrž stabilní a zatím je příliš brzy na to určit, proč se protrhla.

Místní tisk informoval, že při „napjaté poradě“, která se konala minulý měsíc, se hovořilo o riziku, že se přehrada protrhne.

Podle ekologické organizace Greenpeace je protržení přehrady „smutným důsledkem toho, že brazilská vláda a důlní společnosti se nepoučily“.

Stát Minas Gerais postihlo podobné neštěstí s protrženými důlními nádržemi v listopadu 2015. Tehdy voda a bahno zaplavily několik vesnic a zemřelo přitom 19 lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejčtenější za posledních 24 hodin

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme