Nadskočí, ale nepraskne. Škola v italské Aquile postavená s českou pomocí odolá i silným otřesům

Obnova měst zničených středečním zemětřesením může trvat desetiletí, podle většiny místních je dokonce zcela nemožná. Jako příklad uvádějí město Aquila, které ani sedm let po přírodní katastrofě z r. 2009 stále není opravené. Výjimkou je speciální antiseismická škola postavená díky české pomoci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Speciální antiseismická škola postavená díky české pomoci | Foto: Robert Mikoláš

Kladiva, sbíječky a lešení. Místo turistů se v ulicích starobylé Aquily pohybují jen dělníci s přilbami na hlavě a kdysi výstavní paláce i starobylé kostely stále svírají ocelové obruče a lana zajišťující, aby se vzácné památky nezřítily.

Pokračuje i výstavba zcela nových domů a některé z nich už jsou, po dlouhých sedmi letech, které od zemětřesení uplynuly, konečně před dokončením. Jen asi kilometr vzdušnou čarou od historického centra už ale panuje naprosté ticho a o nepřetržité stavební činnosti v Aquile svědčí jen les žlutých jeřábů, které se staly novou dominantou města a jsou vidět opravdu zdaleka.

Na jednom z předměstí, v ulici Via Salaria Antica Est stojí na okraji malebné čtvrti tvořené malými domky i nová základní škola. Podle místních je příkladem stavby schopné odolat i velmi silným otřesům.

Přehrát

00:00 / 00:00

V italské Aquile, kterou před 7 lety postihlo silné zemětřesení, dodnes stojí škola postavená díky české pomoci. Navštívil ji i reportér ČRo Robert Mikoláš

Modulární konstrukce a krátká doba výstavby

Matematiku v ní učí 45tiletý Mariano Ascani, podle kterého jde o multifunkční přízemní stavbu složenou z kontejnerů. Dvě řady tříd vedle sebe spojené zastřešeným průchodem. Její modulární konstrukce, která je udělaná proti otřesům tak, aby při nich nadskočila, ale nepraskla, zajišťuje bezpečnost pro desítku kantorů a 200 až 300 žáků.

Navštěvují ji děti ve věku od 10 do 13 let bydlící v různých částech Aquily, ale samozřejmě slouží především chlapcům a dívkám z blízkého okolí. Ostatně sám pan Ascani to má do práce jen dvě minuty.

Nejdůležitější však podle něho je, že se při vyučování už nemusí bát. Škola s celkem 22 učebnami od české firmy vyrobená a postavená za pouhých sedm týdnů je nejen snadno rozebratelná, ale především odolná

Zemětřesení v Itálii- výběr | Foto: ČTK

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější:

Nejčtenější na Facebooku

Nejčtenější na Twitteru