Nadžaf očekává příjezd nejvyšší šíitské autority

Další krvavý den zažívá Irák. Dvě desítky šíitských poutníků z Kúfy do svatého města Nadžafu zahynuly při ostřelování neznámými ozbrojenci. K pochodu je vyzval nejvyšší šíitský duchovní ajatolláh Alí Sistání, který chce v Nadžafu pomoci při vyjednávání o míru mezi stoupenci radikálního duchovního Muktady Sadra a americkou a iráckou armádou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

iráčtí vojáci | Foto: EPA

Šíité se ráno před odchodem do Nadžafu shromáždili v hlavní mešitě v nedaleké Kúfě. Krátce poté na ni dopadl minometný granát - nejméně 25 lidí zabil a asi 60 zranil. Příznivci radikálního duchovního Muktady Sadra z útoku obvinili americkou armádu, která už tři týdny obléhá jejich mešitu v Nadžafu.

Tento konflikt chce ukončit nejvyšší šíitská autorita v Iráku, ajatolláh Sistání. Jeho konvoj asi 50 policejních vozidel a 10 obrněných transportérů ráno vyrazil z Basry. V Nadžafu je jeho příjezd očekáván s velkými nadějemi; guvernér vyhlásí 24hodinové příměří okamžitě poté, co ajatolláh vstoupí do svatého města.

Alí Sistání navrhuje stažení americké armády a demilitarizaci celého území kolem šíitské svatyně. Milice Muktady Sadra by se podle jeho plánu měly podřídit iráckým zákonům a irácké vládě. Ajatolláh uklidnil situaci už v dubnu a květnu při podobném šíitském povstání.

Martin Dorazín, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme