Rusko možná uvalí sankce na ukrajinský Naftogaz. To by podle Gazpromu ohrozilo dodávky plynu do Evropy

Ruská státní plynárenská společnost Gazprom v úterý varovala, že ukrajinská firma Naftogaz by se mohla stát terčem ruských sankcí, které by mohly zastavit tranzit ruského plynu do Evropy přes Ukrajinu. Informovala o tom agentura Interfax.

Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústí plynovodu Nord Stream v německém Lubminu

Ústí plynovodu Nord Stream v německém Lubminu | Foto: Hannibal Hanschke | Zdroj: Reuters

Rusko by podle Gazpromu mohlo sankce uvalit v souvislosti s arbitrážním řízením, které Naftogaz zahájil proti Gazpromu, protože ruský podnik nezaplatil za služby spojené s přepravou plynu přes Ukrajinu. Gazprom tvrdí, že za tyto služby nezaplatil, protože je ukrajinská strana neposkytla. V centru sporu stojí ukrajinské rozhodnutí přerušit tranzit ruského plynu přes měřicí stanici Sochranovka.

Gazprom za první pololetí zdvojnásobil své zisky. Dodávky plynu do Evropy se snížily téměř o polovinu

Číst článek

Naftogaz o zahájení arbitrážního řízení informoval začátkem září. Finanční prostředky nebyly ze strany Gazpromu uhrazeny včas ani v plné výši, uvedl tehdy. Gazprom v úterý nicméně požadavky Naftogazu odmítl. Služby, které ukrajinská strana neposkytla, by neměly být a nebudou uhrazeny, dodal.

Ukrajina v květnu přerušila tranzit přes stanici Sochranovka, která je tranzitní cestou do Evropy pro zhruba třetinu celkového objemu ruského plynu přepravovaného přes Ukrajinu. Opatření zdůvodnila aktivitami ruských okupačních sil a uvedla, že ke splnění tranzitních závazků je možné přesměrovat tok plynu přes jiné propojovací body.

Gazprom to však označil za technologicky nemožné. V současnosti podle agentury Interfax tranzit ruského plynu přes Ukrajinu dosahuje zhruba 42 milionů krychlových metrů denně.

Rusko chce postavit další plynovod do Číny. Povede přes Mongolsko, kam začne Rusko dodávat i ropu

Číst článek

Naftogaz odmítl plnit své závazky ohledně tranzitu přes stanici Sochranovka bez řádných důvodů, uvedl v úterý ruský podnik. Upozornil, že zahájení arbitráže pokládá za nepřátelský krok. Varoval rovněž, že pokud bude ukrajinská firma ve sporu pokračovat, mohly by mít ruské úřady všechny důvody k uvalení sankcí vůči Naftogazu.

Přerušení tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu by podle agentury DPA vedlo k dalšímu zhoršení situace na energetickém trhu v Evropě.

Gazprom již začátkem tohoto měsíce oznámil, že ponechá mimo provoz plynovod Nord Stream 1, a to až do odstranění závad zjištěných při údržbě. Nord Stream 1, který vede z Ruska do Německa po dně Baltského moře, byl hlavní trasou pro dodávky ruského plynu do Evropské unie.

‚Sebevražda a hotovo.‘ Proč Rusko nechce vyšetřovat smrt manažerů energetických firem

Číst článek

Tento týden se navíc objevily zprávy o únicích plynu z plynovodu Nord Stream 1 i z paralelního plynovodu Nord Stream 2. Ten byl dokončen v loňském roce, jeho zprovoznění však zabránil německý kancléř Olaf Scholz krátce předtím, než ruská vojska v únoru napadla Ukrajinu.

Ačkoli ani jeden z těchto plynovodů v současnosti plyn do Evropy nedodává, vyvolaly úniky podle agentury Reuters obavy ohledně bezpečnosti evropské plynové infrastruktury.

Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh v úterý prudce stoupla. Klíčový termínový kontrakt na plyn s dodáním v říjnu ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku zdražil o téměř 20 procent a uzavřel na 208 eurech (zhruba 5100 Kč) za megawatthodinu (MWh).

Cena kontraktu je tak několikanásobně vyšší než před rokem, kdy se pohybovala v blízkosti 40 eur za MWh.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme