Náhlá změna ve vedení otřásá německou sociální demokracií

Překotné události, které vyvrcholily rezignací šéfa strany Kurta Becka, otřásly o víkendu německou sociální demokracií. Druhá nejsilnější formace v zemi se také rozhodla nominovat Beckova rivala Franka-Waltera Steinmeiera coby kandidáta na kancléře ve volbách v příštím roce. Další politické strany vývoj v SPD zaskočil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Franck -Walter Steinmeier | Zdroj: ČTK

Kurt Beck se cítil být obětí intrik a už neměl energii dál rozhádanou SPD vést. Někteří komentátoři také mluví o jeho rezignaci coby vyvrcholení vnitrostranického puče. Beck se údajně do poslední chvíle snažil zabránit tomu, aby po něm vedení strany převzal někdejší vicepremiér Franz Müntefering.

Předseda postkomunistů Lafontaine hodnotí události v SPD jako porážku levicového křídla této strany. Šéf bavorské CSU Huber připomněl, že na neutěšené situaci sociální demokracie má podíl i Frank-Walter Steinmeier.

Předseda liberální FDP Westerwelle zase žádá vypsání předčasných voleb. "Rok trvající volební klání mezi kancléřkou a vicekancléřem si Německo nemůže dovolit," odůvodnil svůj návrh Westerwelle.

Milan Kopp, Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme