Rusko prosadilo mírový plán pro Náhorní Karabach. Část Arménů na protest obsadila budovu vlády

Rusko, Turecko, Ázerbájdžán a Arménie se dohodly na mírovém plánu pro Náhorní Karabach. Ten předpokládá příměří a stažení arménských sil z nárazníkového pásma kolem této arménské enklávy v Ázerbájdžánu. Mnozí Arméni to ale berou jako kapitulaci a vzali útokem budovu vlády v Jerevanu.

Od zpravodaje z místa Jerevan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dav vtrhl do budovy arménské vlády na náměstí Republiky, lidé zřejmě žádali demisi premiéra Nikola Pašinjana. Část lidí se poté vydala k jeho rezidenci, část ale zůstala v budově kabinetu, kde ale vládu nezastihli.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mnozí Arméni vzali útokem budovu vlády v Jerevanu. Poslechněte si reportáž Martina Dorazína přímo z místa protestů

Protestovali také proti rusko-turecké kompromisní dohodě o uspořádání v Náhorním Karabachu, který by se tak musel vzdát takzvaných nárazníkových zón, kam by přišly ruské a turecké mírové síly.

V Karabachu mají podle Kremlu dohlížet na dodržování klidu zbraní. Pro Arménii by to ale znamenalo ztrátu jižních území Karabachu. Jeden z bodů dohody říká, že současné výsledky války budou ponechány.

Válka o Náhorní Karabach je u konce, oznámil arménský premiér. Dohodu označil za ‚bolestivou‘

Číst článek

Protestující se dostali až do honosného sálu, kde jedná arménská vláda. Zůstal po nich nepořádek, některé věci rozbité, nikdo ale nic neodnesl. Na protesty sice dohlíželi příslušníci arménských pořádkových jednotek a policie, nijak ale nezasáhli.

Policie nakonec demonstranty požádala, aby opustili jak hlavní jednací sál arménské vlády, tak celou budovu. Ti uposlechli.

Během šestitýdenních bojů mezi Ázerbájdžánem a Arménií o Náhorní Karabach zemřelo několik tisíc lidí. Konflikt o sporné území je tak nejhorší od devadesátých let.

V Náhorním Karabachu žijí převážně etničtí Arméni a dosud byl pod vojenskou kontrolou Jerevanu, přestože oficiálně patří Ázerbájdžánu.

Rusko prosadilo mírový plán pro Náhorní Karabach. Část Arménů na protest obsadila budovu vlády | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme