Válka v Karabachu zasáhla i výrobu vyhlášené brandy. Na továrnu s lihem dopadly rakety

Jedním z typických arménských produktů je vyhlášená arménská brandy. Válka v Karabachu ale zasáhla i do její výroby. Továrna na výrobu vinného lihu, základu pro brandy, se totiž ocitla na válečném poli.

Od zpravodaje z místa Martuni Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přijeli jsme do vinařského závodu v Martuni, který je filiálkou podniku na výrobu koňaku ve Stěpanakertu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž přímo z místa od zvláštního zpravodaje Martina Dorazína

Kolem mě jsou obrovské cisterny, některé prázdné, protože sem dopadly rakety a tyto zásobníky silně poškodily.

V této oblasti nebyly podle ředitele vinařského podniku žádné vojenské cíle. Je to čistě civilní objekt, upozorňuje. Domnívá se, že ho bombardovali proto, že ho chtěli zničit.

I za této války se stávají velmi kuriózní situace. Polovina lihu, který tady z vinné révy vyrábějí jako základ znamenitého koňaku, vytekla. Ale šrapnel v jedné z cisteren díru ucpal, takže tento vzácný líh se zachoval. Z této cisterny tak uniklo asi deset nebo dvacet litrů této tekutiny. Takže tam zůstalo 50 tun lihu.

Stále tu také ještě běží generátor elektrické energie, protože v tomto regionu dál nejde proud. Všechny linie elektřiny byly zbombardované, jsou zpřetrhané, kolem leží sloupy. Ještě nějakou dobu to bude trvat, než sem přijde elektrický proud.

V místní dílně jsou ještě staré sovětské stroje. Nemá ale střechu, protože ji odnesla tlaková vlna po explozi rakety. A ze strany od silnice je vidět poměrně velký kráter, teď už naplněn vodou. Do tohoto místa dopadla jedna z raket.

Přijeli jsme do vinařského závodu v Martuni, který je filiálkou podniku na výrobu koňaku ve Stepanakertu. | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme