Člověk v tísni pomáhá uprchlíkům v Náhorním Karabachu. Vzniklo centrum pro rodiny s dětmi

Konflikt v Náhorním Karabachu vyhnal z domovů tisíce lidí. Z válečné oblasti odjely celé rodiny i s dětmi. Mnohé z nich nechápou, co se děje. V arménském městě Goris se jim snaží vytvořit přátelské prostředí, i za přispění humanitární organizace Člověk v tísni. Skupina dětí se dívá na filmy, rodiče jsou v sousední místnosti. „Tam s nimi pracují psychologové, kteří jim radí, jak překonat stres a podobné emoce,“ říká zástupkyně Člověka v tísni.

Tento článek je více než rok starý.

Od zpravodaje z místa Goris Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V městské knihovně ve městě Goris je momentálně centrum pro děti uprchlíků a také jejich rodiče. Děti si zde hrají, dívají se na filmy, trochu se učí a střídají se v různých skupinách. S rodiči pak pracují psychologové.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž z města Goris o tom, jak pomáhá Člověk v tísni arménským dětem

„Tohle je pro děti přátelské prostředí a vytvořila je radnice v Goris společně s městskou knihovnou. Kancelářské potřeby, nábytek a hračky zajistila společnost Člověk v tísni,“ říká vedoucí arménského zastoupení Člověka v tísni Varduhi Daduntsová.

Podle ní se v centru mají děti hlavně bavit. „Dívají se na pohádky, hrají si, soutěží a právě teď připravují loutkové představení na příští týden,“ sděluje.

„Děti jsou rozdělené do skupin podle věku – od čtyř do osmi let a od devíti do čtrnácti, protože jde o skupiny, které potřebují jiné aktivity,“ vysvětluje Daduntsová.

Arménské nemocnice blízko bojové linie zřizují nouzová lůžka ve sklepení. Přibývá hrobů obětí války

Číst článek

Zatímco se mladší skupina dětí dívá na kreslené filmy, jejich rodiče jsou v sousední místnosti. „Tam s nimi pracují psychologové, kteří jim radí, jak překonat stres a podobné emoce,“ říká zástupkyně Člověka v tísni.

Česká nevládní organizace působí v tomto jihoarménském regionu už delší dobu, dokládá Daduntsová: „Máme tady rozvojové projekty zaměřené hlavně na podporu horské turistiky a budování turistických stezek.“

„V Arménii máme různé rozvojové projekty, ale s příchodem krize jsme pochopili, že musíme tuto společnost podpořit i jinak. Rozvážíme proto hygienické potřeby rodinám z Náhorního Karabachu. No a tady pomáháme vytvořit přátelské prostředí pro děti z uprchlických rodin, které často bydlí na společných ubytovnách a tam mají pro své aktivity málo prostoru,“ uzavírá Dudantsová působení Člověka v tísni v Arménii.

Tak alespoň tady arménské děti na chvíli zapomenou na to, že domů se teď vrátit nemůžou.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme