Tradiční spojenci znepřátelených stran Erdogan a Putin řešili spor o Náhorní Karabach

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v úterním telefonátu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem vyjádřil přesvědčení, že Moskva a Ankara mají upřímnou snahu společně vyřešit spor o Náhorní Karabach. Erdogan to uvedl v projevu před poslanci turecké vládní Strany spravedlnosti a rozvoje, píše agentura Reuters. Rusko a Turecko jsou tradičními spojenci dvou znesvářených zemí - Rusové stojí na straně Arménie, zatímco Turci podporují Ázerbájdžán.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v úterním telefonátu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem vyjádřil přesvědčení, že Moskva a Ankara mají upřímnou snahu společně vyřešit spor o Náhorní Karabach. (ilustrační foto) | Foto: Pavel Golovkin | Zdroj: Reuters

V telefonickém rozhovoru ruský prezident podle Erdogana vyslovil obavu ze „zvyšujícího se počtu bojovníku z Blízkého východu“ zapojených do bojů o Náhorní Karabach. Putin tím narážel na informace, že Turecko poskytlo Ázerbájdžánu ozbrojence s bojovou zkušeností ze Sýrie. Erdogan namítl, že Arménie do boje zapojila kurdské ozbrojence.

Ministerstvo obrany neuznávané karabašské republiky ve středu uvedlo, že při bojích s ázerbájdžánskými jednotkami padlo dalších 59 lidí. Celkový počet mrtvých vojáků se tak podle tohoto zdroje zvýšil na 1068. Ázerbájdžán své vojenské ztráty neuvádí, jeho vojsko ale v úterý podle Baku dobylo strategicky položenou oblast na jihu Náhorního Karabachu.

Život v zemljance. Obyvatele Náhorního Karabachu válka donutila přebývat v podzemí

Číst článek

Ázerbájdžán ve středu obvinil arménskou armádu z toho, že vystřelila raketu, která ve městě Barda zabila 21 civilistů a zranila dalších 60 lidí. Podle arménského ministerstva obrany je ale takové tvrzení „lživé a nepodložené“. Podle Arménie dnes při ostřelování měst v Náhorním Karabachu ze strany ázerbájdžánské armády zahynula jedna osoba.

V pondělí začalo mezi Arménií a Ázerbájdžánem platit příměří zprostředkované Spojenými státy. Boje ale neustaly a obě země se navzájem obviňují z hrubého porušování dohody.

Spor o Náhorní Karabach - enklávu v jihozápadním Ázerbájdžánu s převážně arménským obyvatelstvem - vypukl v roce 1988, ještě za éry Sovětského svazu. Oblast se s podporou Arménie odtrhla od Ázerbájdžánu v krvavé válce, která si podle odhadů vyžádala na 30 000 mrtvých a jejímž výsledkem byly statisíce uprchlíků. V současné době se Náhorní Karabach a přilehlý Lačinský koridor nacházejí pod vojenskou kontrolou Arménie. Ázerbájdžán považuje toto území za okupované. Nynější boje jsou nejkrvavější za více než 25 let a panují obavy, že do konfliktu bude přímo zataženo i Turecko a Rusko.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme