Reportér Radiožurnálu projel Lačinský koridor – jedinou spojnici arménské část Karabachu s Arménií

Příslušníci ruské mírové mise v Náhorním Karabachu mají na starost mimo jiné střežit tzv. Lačinský koridor. To je teď jediná spojnice mezi neuznanou Republikou Náhorní Karabach, arménskou enklávou v Ázerbájdžánu, a Arménií.

Od zpravodaje z místa Stěpanakert Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První z větších kontrol při průjezdu tzv. Lačinským koridorem přichází před městem Šuša, které je nově pod kontrolou ázerbájdžánské strany. Arménské síly na cestě mezi Šušou a Stěpanakertem kontrolují především, jestli jsou na druhou stranu linie převáženy zbraně. Ty totiž často míří na černý trh. Kontroly tak považují za nutné.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž Martina Dorazína o průjezdu tzv. lačinským koridorem

Boje o město Šuša byly klíčovým okamžikem obnoveného konfliktu v Náhorním Karabachu. Za jeho hranice vnikly ázerbájdžánské jednotky poté, co s pomocí lan vyšplhaly po skalách a překvapily arménskou obranu. Ztráta města pro Arménce následně vedla k podpisu dohody o příměří.

Další checkpoint před Šušou je pod kontrolou ruských mírových sil, které dohlížejí na dodržování dohody. Na místě je zakázáno fotografovat či pořizovat nahrávky – to může povolit pouze ruské ministerstvo obrany. Ruské jednotky budou dohlížet na bezpečnost průjezdu Lačinským koridorem i po 1. prosinci, kdy celá oblast přejde pod kontrolu Ázerbájdžánu.

Kromě kontrol komplikuje průjezd koridorem i stav tamních silnic. Mimo děr a kráterů v asfaltu, které vznikly v důsledku ostřelování regionu, jsou v cestách stále zaraženy i celé rakety. Cesty lemují i zničené domy.

Dohodu o ukončení bojů v Náhorním Karabachu uzavřel arménský premiér Nikol Pašinjan v noci z 9. na 10. listopadu s ázerbájdžánským prezidentem Ilhamem Alijevem – za zprostředkování ruského prezidenta Vladimira Putina. Alijev ji označil za arménskou kapitulaci a konec okupace ázerbájdžánských území.

Boje o Náhorní Karabach, které se rozhořely 27. září, byly označovány za nejtvrdší od války na počátku 90. let, kdy Náhorní Karabach i přilehlá území ovládli tamní Arméni za podpory Arménie. O valnou část enklávy v nynějších bojích přišli.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme