Správní centrum Náhorního Karabachu zažilo těžký úder z ázerbájdžánských pozic. Poprvé vypadla elektřina

Asi nejhorší večer a noc od začátku konfliktu prožili obyvatelé Stěpanakertu, hlavního města neuznané Republiky Náhorní Karabach. Městem otřáslo několik výbuchů po dopadu střel, odpálených ázerbájdžánskými silami.

Stěpanakert (Náhorní Karabach) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Asi nejhorší večer a noc od začátku konfliktu prožili obyvatelé Stěpanakertu, hlavního města neuznané Republiky Náhorní Karabach | Foto: Gor Kroyan | Zdroj: Reuters

Dvě rakety dopadly večer přímo do centra Stěpanakertu. Okamžitě potom se město ponořilo do úplné tmy, takže nebylo možné odhadnout počet obětí ani rozsah škod.

Minibus s novináři v Karabachu zasáhla střelba, cestující vyvázli bez zranění

Číst článek

Elektřina nešla ve Stěpanakertu několik hodin, což se stalo poprvé od začátku bojů mezi Armény a Ázerbájdžánci minulou neděli. Ke hranici s Náhorním Karabachem mířily večer stovky aut s vojenskou technikou, vojáky, a také sanitky, které raněné odvážejí do nemocnic v Arménii.

Vojáci neuznané republiky podle Jerevanu v sobotu „zvládli zastavit rozsáhlý útok“ ázerbájdžánské armády, píše agentura AFP. O život však přišlo 51 dalších karabašských vojáků.

Podle mluvčí arménského ministerstva obrany se „na celé frontě intenzivně bojuje“. Bezpečnostním silám Jerevanu se podařilo sestřelit tři letadla, dodala. Ázerbájdžánský resort obrany tuto informaci nekomentoval, arménské složky však podle něj ostřelovaly oblasti obývané civilisty, včetně města Terter.

Jeden z domů ve Stěpanakertu poničený bojem | Foto: Gor Kroyan | Zdroj: Reuters

Máme důkazy, že Turecko bombarduje civilní oblasti Náhorního Karabachu, uvedl arménský premiér

Číst článek

Spor o Náhorní Karabach - enklávu v jihozápadním Ázerbájdžánu s převážně arménským obyvatelstvem - trvá mezi Arménií a Ázerbájdžánem dlouhou dobu. Ozbrojený konflikt vypukl v roce 1988 ještě za existence Sovětského svazu a Náhorní Karabach se s podporou Arménie odtrhl od Ázerbájdžánu v krvavé válce, která si podle odhadů vyžádala na 30 000 mrtvých a jejímž výsledkem byly statisíce uprchlíků.

Současný konflikt na Kavkaze propukl minulou neděli a zatím si vyžádal nejméně 242 obětí; většinu z nich tvoří vojáci Náhorního Karabachu, 14 arménští a 19 ázerbájdžánští civilisté. Baku neuvádí ztráty své armády v konfliktu, jen počty civilistů zabitých arménským ostřelováním.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v sobotu vyjádřil podporu „utlačovaným“ na Kavkaze, kde Ankara podporuje ázerbájdžánské síly. „Stojíme za všemi utlačovanými od Sýrie, přes Libyi a východní Středomoří až po Kavkaz,“ uvedl prezident.

Martin Dorazín, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme