Válka o Náhorní Karabach je u konce, oznámil arménský premiér. Dohodu označil za ‚bolestivou‘

Arménský premiér Nikol Pašinjan oznámil, že s prezidenty Ruska a Ázerbájdžánu Vladimirem Putinem a Ilhamem Alijevem podepsal dohodu o ukončení války o Náhorní Karabach. Informovaly o tom agentury Reuters a Interfax. Potvrzení podpisu dohody o ukončení bojů přišlo následně i z Kremlu a Baku. Ruský prezident Vladimir Putin zároveň dodal, že na klid zbraní budou dohlížet i ruští pozorovatelé.

Jerevan (Aktualizováno: 0:47 10. 11. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Konflikt v Náhorním Karabachu, na snímku karabašský voják pálící proti vojákům Ázerbájdžánu

Boje v Náhorním Karabachu vypukly 27. září a byly nejhorší od 90. let minulého století | Zdroj: Profimedia

„Drazí občané, bratři a sestry, přijal jsem pro sebe i pro nás všechny mimořádně obtížné rozhodnutí,“ uvedl Pašinjan na facebooku. Dohoda o „ukončení karabšské války“, kterou podepsal s Putinem a Alijevem, podle něj začala platit od úterní 1.00 místního času (pondělí 22.00 SEČ). Podrobnosti dohody zatím známy nejsou, Pašinjan je chce oznámit v „nadcházejících dnech“.

Ázerbájdžán potvrdil sestřelení ruského vrtulníku nad Arménií. Šlo o ‚nešťastnou nehodu‘

Číst článek

Podmínky stanové v mírové dohodě arménský premiér označil za „bolestivé“. „Přijal jsem toto rozhodnutí na základě hluboké analýzy bojové situace,“ uvedl podle agentury Interfax. Zároveň vyjádřil přesvědčení, že za současného stavu byl podpis dohody nejlepším řešením.

„Toto není vítězství. Ale není prohry, pokud sám sebe nepovažuješ za poraženého. A my se nikdy za poraženého považovat nebudeme,“ uvedl rovněž arménský premiér. Podle něj je tento okamžik začátkem „éry národní jednoty a obrody“.

Jak doplňuje agentura Reuters, ruský prezident Vladimir Putim k dohodě mimo jiné uvedl, že na území Náhorního Karabachu budou na dodržování klidu zbraní a „vytváření podmínek pro dlouhotrvající mír“ dohlížet i ruští pozorovatelé.

Podle ázerbájdžánského prezidenta pak bude dohoda „klíčovým bodem v řešení celého konfliktu“, píše Reuters.

V reakci na oznámení probíhaly podle agentury AFP v ulicích Jerevanu protesty proti podepsání dohody. Několik demonstrantů pak mělo vrthnout do sídla arménské vlády.

Dobytí Šusy

Zpráva o podepsání dohody přišla nedlouho poté, co karabašské úřady v pondělí připustily, že nemají pod kontrolou druhé největší město Šuša, a uvedly, že ázerbájdžánské jednotky postupují na regionální metropoli Stěpanakert. Baku oznámilo dobytí strategického města už v neděli, představitelé Náhorního Karabachu původně ztrátu města, které v arménštině nazývají Šuši, popírali, informovala agentura Reuters.

Náhorní Karabach se s podporou Arménie odtrhl od Ázerbájdžánu ve válce, která si vyžádala na 30 tisíc mrtvých a statisíce uprchlíků. Nyní se Karabach a přilehlé území nacházejí pod vojenskou kontrolou Arménie. Ázerbájdžán považuje území za okupované.

Současné boje o Náhorní Karabach vypukly 27. září a jsou nejhorší od 90. let 20. století. Konflikt pokračoval i navzdory třem uzavřeným příměřím v uplynulých týdnech a panují obavy, že o život v něm přišly tisíce lidí. Zatímco Ázerbájdžán má podporu Turecka, Arménie se spoléhala na pomoc Ruska, se kterým má smlouvu o pomoci v případě napadení.

tzr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme