Nahradit 2000 nizozemských vojáků v Afghánistánu nebude jednoduché

Při náletu NATO na konvoj v jihoafghánské provincii Uruzgan zemřelo údajně 21 civilistů. Omylem. Vojáci byli přesvědčeni, že jde o povstalce. I tato ranní zpráva odráží realitu v oblasti, kde působí i nizozemští vojáci.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Voják NATO při ofenzívě v Afghánistánu

Voják NATO při ofenzívě v Afghánistánu | Zdroj: ČTK

Dva tisíce vojáků tam působí od roku 2006 v rámci mise ISAF, cvičí afgánské policisty, staví cesty a chrání civilní obyvatelstvo. Ale neshody v nizozemské vládní koalici ohledně prodloužení jejich pobytu vedly k rozpadu kabinetu premiéra Jana Petera Balkenendeho.

Přehrát

00:00 / 00:00

Radek Khol hovořil na Rádiu Česko o pádu nizozemské vlády a působení NATO v Afghánistánu

Den po pádu kabinetu premiér v demisi prohlásil, že nizozemské jednotky odejdou z Afghánistánu jak bylo původně plánováno, tedy v srpnu. Velení NATO nicméně slibuje, že to neoslabí pomoc Aliance v této zemi.

Podle bezpečnostního analytika Radka Khola, který momentálně působí v Belgii, to ale situaci Severoatlantické aliance značně zkomplikuje.

"Aliance a vojenští velitelé se teď budou muset v rámci toho procesu generování sil, ať už pro posílenou ofenzívu, anebo pro další operační působení v Afghánistánu snažit přesvědčit jiné spojence, aby přesunuli část těch svých vojáků, nebo aby omezili ty podmínky, které většinou jejich parlamenty nebo vlády připojily k rozmístění v Afghánistánu a které jim zabraňují účastnit se těch nejnáročnějších bojových akcí. Anebo budou muset o něco omezit své ambice v Afghánistánu," upozornil Radek Khol na Rádiu Česko.

Martina Mašková, Rádio Česko, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme