Nahrávka s čínskou disidentkou Liou Sia vznikla nedobrovolně, tvrdí rodinný přítel

Nezvěstná vdova po čínském disidentovi Liou Siao-poovi se objevila na videonahrávce, informuje hongkongský server Hong Kong Free Press. 56letá Liou Sia zmizela po pohřbu manžela v polovině července a její přátelé se o ni báli.

Peking Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Liou Sia, básnířka a manželka disidenta Liou Siao-poa, naslouchá otázce během rozhovoru s Reuters v Pekingu (archivní snímek z června 2009).

Liou Sia, básnířka a manželka disidenta Liou Siao-poa, naslouchá otázce během rozhovoru s Reuters v Pekingu (archivní snímek z června 2009). | Zdroj: Reuters

Od roku 2010, kdy její manžel získal Nobelovu cenu míru, byla v podstatě v domácím vězení, přestože ji úřady nikdy z ničeho neobvinily. Teď na videonahrávce dlouhé jedinou minutu tvrdí, že se „zotavuje v jedné provincii mimo Peking“, a prosí přátele, aby jí „dali čas na truchlení“. Video, na kterém Liou Sia sedí s cigaretou na pohovce u stolku, zveřejnila webová stránka, kterou komunistická Čína blokuje.

„Jednoho dne vás uvidím ve výborné formě,“ říká Liou Sia a dodává: „Když byl Siao-po nemocný, díval se na život a smrt s určitým odstupem a teď se i já musím přizpůsobit. Budu s vámi, až se má situace celkově zlepší,“ říká vdova. Videonahrávka neuvádí, kdo ji natočil a kdy. 

Byla Liou Sia přinucena úřady? 

Podle serveru by ale bylo neobvyklé, kdyby se takové video dostalo na veřejnost bez vědomí čínských úřadů. Její byt stále hlídá tajná policie v civilu. Čínský disident a přítel obou manželů Chu Ťia je proto přesvědčen, že Liou Sia k natočení nahrávky úřady přinutily. „Jak by se mohl svobodně vyjádřit člověk, který není svobodný?“ řekl Chu. 

PŘÁÍBĚH LIOU SIA: 'Všechnu krásu světa jsem našel v téhle ženě.' Bolavá láska bez hranic za časů komunistické strany

Číst článek

Vdovin právník podal stížnost na OSN a obvinil čínskou vládu z jejího „vynuceného zmizení“. Peking odmítal propustit i jejího manžela, když umíral na rakovinu v nemocnici. Až do posledního vydechnutí ho hlídala tajná policie. Zemřel 13. července ve věku 61 let a Čínu pak kritizovalo celé mezinárodní společenství. 

První nobelista, který zemřel v zajetí 

Liou Siao-po byl prvním držitelem Nobelovy ceny míru, který zemřel v zajetí, od smrti německého pacifisty Carla von Ossietzkého v roce 1938. Liou Siao-po, který se v roce 1989 zúčastnil protestů na pekingském Náměstí Nebeského klidu, byl vězněn od roku 2008. O rok později byl odsouzen k 11 letům vězení za údajné „podvracení státu“. Ve skutečnosti jen vyzýval k demokratickým reformám. 

Když mu ve vězení zjistili rakovinu, Liou požádal, aby se směl léčit v zahraničí. Jeho přátelé jsou přesvědčeni, že to chtěl hlavně kvůli své ženě. Čína však odmítla a nesplnila ani jeho poslední přání, aby úřady nechaly manželku odcestovat ze země. Jeho smrt v zajetí vyvolala zvlášť velké pobouření mezi disidenty v poloautonomním Hongkongu, kde musí prodemokratické síly také bojovat se stále troufalejším čínským komunistickým režimem, uzavírá Hong Kong Free Press.  

Gita Zbavitelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme