Nakažených ebolou může být do dvou měsíců až 20 tisíc, varuje WHO

Světová zdravotnická organizace varuje (WHO), že do dvou měsíců by mohl počet lidí nakažených ebolou v západní Africe dosáhnout 20 tisíc. A to za předpokladu, že se nepodaří zavést přísná opatření proti šíření nákazy. Vyplývá to z nového odhadu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Při kontaktu s lidmi nakaženými ebolou platí pro zdravotníky nejpřísnější hygienická opatření

Při kontaktu s lidmi nakaženými ebolou platí pro zdravotníky nejpřísnější hygienická opatření | Zdroj: Reuters

Nejnovější studie zachycuje odhady na základě údajů ze třetí vlny šíření viru eboly v Guineji, Sieře Leone a epidemií nejvíce zasažené Libérii. Virus se rozšířil i do Nigérie a do Senegalu. Mezi nakaženými je i přes 300 lékařů a dalších zdravotnických pomocníků, nejméně polovina z nich nákaze podlehla.

„Odhady WHO jsou bohužel reálné. My dlouhodobě mluvíme o tom, že epidemie je mimořádná a že roste exponenciálně a počty nakažených budou velmi rychle narůstat,“ říká ředitel české pobočky organizace Lékaři bez hranic Pavel Gruber.

Přehrát

00:00 / 00:00

WHO zveřejnila nové odhady šíření eboly. O tématu mluvil ředitel organizace Lékaři bez hranic v ČR Pavel Gruber

„Pokud se v současné době mluví o tom, že je zhruba 5 tisíc nakažených a 2,5 tisíce mrtvých, tak je to jen zlomek skutečného čísla. Protože v počtech, které registruje WHO, jsou zahrnuty pouze případy potvrzené v laboratoři. Skutečný počet lidí nakažených ebolou může být několikasetnásobně vyšší,“ upozorňuje.

Odborníci varují, že pokud se neudělá nic proti jejímu šíření, hrozí, že nákaza by v oblasti mohla přetrvávat i několik let. Podle Grubera už není v silách WHO ani Lékařů bez hranic a dalších neziskových organizací epidemii zastavit.

„Musí zasáhnout jednotlivé státy. Musí se postavit stovky nových izolačních center, která budou přijímat pacienty Je potřeba podchycovat další ohniska epidemie a dělat základní epidemiologická opatření,“ popisuje.

Česká vláda vyčlenila na pomoc Lékařům bez hranic v boji s ebolou tři miliony korun a jedná se ještě o materiální pomoci. „Vláda stále zvažuje, kdo bude příjemcem materiální pomoci. Mohou to být ministerstva zdravotnictví zasažených států, může to být WHO a může to být OSN,“ vysvětluje Gruber.

Česko je podle ředitele organizace Lékaři bez hranic v České republice na ebolu dobře připraveno. „Kdybychom tady měli jeden případ eboly, budeme toho člověka schopni izolovat, budeme schopni dosledovat všechny lidi, se kterými se potkal, a epidemie by se tady šířit neměla.“

Ebola | Foto: Český rozhlas

Vladimír Kroc, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme