Zničení letadla Mrija zavinilo vedení leteckého závodu Antonov, tvrdí ukrajinská tajná služba

Zničení ukrajinského nákladního letadla Mrija v prvních dnech ruské invaze loni v únoru zavinilo vedení ukrajinského leteckého závodu Antonov, uvedl v pátek zpravodajský web BBC News s odkazem na ukrajinskou tajnou službu SBU. Vedení podniku totiž podle SBU neumožnilo ukrajinské národní gardě, aby zajistila obranu letiště Antonov u Kyjeva, kde letadlo stálo.

Kyjev Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruská armáda zničila největší letadlo světa

Ukrajinská společnost pronajímala letadlo An-225 zvané Mrija k přepravě nadměrných nákladů (archivní foto) | Zdroj: Reuters

Stroj An-225 zvaný Mrija (v ukrajinštině Sen) byl s délkou 84 metrů a rozpětím křídel 88,4 metru největším nákladním letounem v provozu na světě a jediným exemplářem. V únoru minulého roku shořel při ruském bombardování letiště Antonov v Hostomelu severozápadně od Kyjeva.

Mrijou, kterou rozstříleli Rusové, se lze proletět v počítačové hře. Peníze jdou na stavbu nového letounu

Číst článek

SBU v souvislosti se zničením letadla obvinila bývalého generálního ředitele podniku Serhije Byčkova, jeho zástupce a také náčelníka oddělení pro leteckou bezpečnost, uvedla BBC. Podezřelým, z nichž dva už ukrajinské úřady zadržely, by mohlo hrozit až 15 let vězení, uvedla SBU ve zprávě zveřejněné na sociální síti Telegram.

Podezřelí podle SBU krátce před ruskou invazí na Ukrajinu zamezili příslušníkům národní gardy ve vstupu do areálu letiště. Národní garda přitom dostala za úkol zajistit obranu Hostomelu.

Garda měla konkrétně vybudovat od ledna do února, kdy nad Ukrajinou visela hrozba ruského vpádu, na strategicky důležitém letišti systém opevnění, uvedla agentura AP s odkazem na vyjádření SBU a kancelář ukrajinského generálního prokurátora.

Ukrajinská společnost Mriju pronajímala k přepravě nadměrných nákladů. Několikrát letadlo přiletělo i do Česka a pomáhalo například s přepravou techniky české armády do zahraničních misí.

Loni v listopadu firma Antonov uvedla, že na tajném místě staví druhý exemplář největšího nákladního letounu světa. Nová Mrija je podle generálního ředitele společnosti Jevhena Havrylova hotova ze 30 procent.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme