Nákladní lodi uvízlé u Nového Zélandu hrozí rozlomení

Nákladní lodi Rena, která před měsícem uvízla na mělčině u novozélandského pobřeží, hrozí rozlomení. Počasí se zhoršuje a záchranáři tvrdí, že pětimetrové vlny můžou loď vážně poškodit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ztroskotané lodi Rena hrozí rozlomení

Ztroskotané lodi Rena hrozí rozlomení | Zdroj: Reuters

Novozélandské úřady tvrdily už před týdny, že havárie lodi Rena je jednou z největších ekologických katastrof, která ostrovní zemi postihla. Pokud by se loď rozlomila, vyteklo by do moře přibližně 400 tun ropy.

Od začátku října, kdy Rena uvízla na mělčině u břehů Nového Zélandu, se sice podařilo odčerpat více než tisíc tun ropy, ale ne všechnu. Navíc ropa už vytekla do moře bezprostředně po havárii. Ropná skvrna dorazila k plážím na severu Nového Zélandu, což mělo dopad zejména na místní ptactvo – uhynuly stovky kormoránů a racků.

Zatím ale loď drží pohromadě, i když monitorovací týmy hlásí vážná poškození. Rozlomení je tedy pravděpodobné. Na lodi, která je hodně nakloněná, jsou stále ještě kontejnery. Pokud je vlnobití spláchne do moře, záchranné týmy je budou lovit.

Ztroskotaná loď Rena se stále víc naklání a hrozí její rozlomení | Foto: Reuters

Hlavní pozornost ale věnují záchranáři samotné lodi. V případě, že by se záď lodi odlomila od trupu, záchranáři ji odvlečou na mělčinu.

Podle informací novozélandského deníku New Zealand Tribune ministerstvo obrany vyčlenilo tým 150 lidí, kteří by se následně pustili do úklidových operací.

Loď je řecká, ale plula pod liberijskou vlajkou. Kapitán je z Filipín a čelí obvinění. Může si odsedět jeden rok ve vězení a ještě zaplatit pokutu 10 tisíc novozélandských dolarů, což je přibližně 150 tisíc korun.

Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme