V Izraeli se kvůli slevové akci otevře 15 nákupních center. Odborníci varují před třetím lockdownem

V Izraeli se na zkoušku ve čtvrtek otevřelo 15 nákupních center po celé zemi. Úřady budou pečlivě monitorovat dodržování stanovených opatření a po uplynutí testovacího režimu na základě získaných dat rozhodnou, kdy a za jakých podmínek se otevřou všechna nákupní centra. Počty nakažených nicméně v Izraeli v posledních dnech stoupají. Podle informací ministerstva zdravotnictví denní přírůstek nakažených již druhý den v řadě překonal hranici 1000.

Tel Aviv Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obchodní centrum

Zároveň mají být zavedena opatření, která zabrání tvoření front před vstupy (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Otevření nákupních center schválil takzvaný koronavirový kabinet. Šest center bylo schváleno dříve a devět bylo vylosováno v noci na čtvrtek. Majitelé nákupních center o jejich otevření usilovali kvůli slevové akci Black Friday, kterou tradičně provázejí vyšší tržby.

Nejvyšší soud USA vyhověl stížnosti věřících na covidová opatření. Úřady nesmí omezovat bohoslužby

Číst článek

Obchody zajišťující nepostradatelné zboží, například potraviny či léky, nově budou smět přijímat více zákazníků. Za porušení vládních nařízení majitelům nákupních center a provozovatelům obchodů hrozí pokuta ve výši 5000 šekelů (33 000 korun) za každý prohřešek.

Po uplynutí lhůty pilotního programu úřady ze zkouškového režimu vyvodí závěry a určí, kdy a za jakých podmínek se v Izraeli otevřou nákupní centra. Jisté je, že lidé budou muset nosit roušky a počty zákazníků budou omezeny.

Zároveň mají být zavedena opatření, která zabrání tvoření front před vstupy. V rámci pilotního programu se otevřou také některá muzea a venkovní trhy.

Koronavirus v Izraeli

Měsíční celoplošnou uzávěru Izrael zavedl 18. září. Masivní šíření infekce se podařilo zpomalit. Tvrdá opatření ale zároveň paralyzovala ekonomiku a veřejný život. Nákupní centra v zemi jsou od té doby zavřená a výjimku z opatření doposud měly pouze obchody s nepostradatelným zbožím, například potravinami, které se v nich nacházejí.

Karanténa ochránila Německo před nejhorším, ale lyžařská střediska podle Merkelové nemají otevírat

Číst článek

Tento měsíc se opět otevřely kamenné obchody mimo nákupní centra. Limit zákazníků v těchto obchodech byl ve středu navýšen ze čtyř na deset. Krámky se po otevření setkaly s přívalem zákazníků, kteří mnohdy nedodržovali bezpečné rozestupy ve frontách u vstupů.

Zdravotní experti varují, že na další rozvolňování je vzhledem k epidemické situaci příliš brzy. Je podle nich možné, že země bude muset nakonec zavést již třetí plošnou uzávěru.

Zhruba devítimilionový Izrael za uplynulý den podle čtvrtečních údajů ministerstva zdravotnictví zaznamenal 1072 nových případů nákazy koronavirem. Provedeno bylo více než 50 000 testů, přičemž míra pozitivních nálezů stoupla na dvě procenta z 1,8 zaznamenaných o den dříve. S onemocněním covid-19 zemřelo dalších pět lidí

Od začátku pandemie se tak nákaza koronavirem v Izraeli potvrdila u 333 443 lidí a 2834 zemřelo. Aktivních případů nákazy je nyní v zemi 9575, z toho 275 lidí je ve vážném stavu a 117 z nich je na ventilátorech.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme