Nálada v ulicích Tripolisu se zlepšuje

V libyjském Tripolisu stále neteče voda, dvoumilionové velkoměsto zápasí s výpadky elektřiny, ale nálada v ulicích je každým dnem lepší. Lidé si odnášejí vodu v barelech.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ulice Tripolisu kypí životem

Ulice Tripolisu kypí životem | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Horší situace panuje v nemocnicích, kde chybí personál i léky. Lidé tam zbytečně umírají.

Obyvatelé hlavního města diskutují v kavárnách. Jedním ze starousedlíků je pan Ibrahím, kterému je asi 80 let: „Za krále tady byl ráj na zemi pro všechny. Pak přišel tenhle velký zloděj a obral nás o všechno. Doslova nám vytahal peníze z kapes. Nesmíte mu nic věřit, je to také velký lhář. Je jako Hitler,“ říká.

Hned vedle starého Ibrahíma žije pan Saláhedín. V roce 2007 se vrátil z ciziny. Pracoval v Německu a nakonec se usadil ve Finsku, tam prý ale byla zima a tma, tak se vydal domů.

„Toto je mé město. Tady jsem se narodil a tady žiju. Už se odsud nehnu. Mimo Libyi jsem byl 22 let. Mluvím čtyřmi jazyky – finsky, německy, italsky a anglicky.“

Nehledě na všechny současné problémy je pan Salahedín velmi spokojený: „Cítím se velmi dobře. Všichni jsme strašně šťastní, že je Kaddáfí pryč.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Ulicemi Tripolisu na Náměstí mučedníků šel s mikrofonem Českého rozhlasu zpravodaj Martin Dorazín

Tento muž si rád povídá s cizinci, zvláště novináři.

„Dřív jsme se západními novináři nesměli promluvit. Jsme velmi rádi, že jste tady, protože ukážete lidem ve své zemi, jaká je libyjská realita a co si lidé myslí. Já jsem byl na roztrhání. Na náměstí Mučedníků jsem rozdával rozhovory napravo i nalevo. Pořád se mě na něco ptali.“

Libyjská revoluce pana Salahedína trochu zaskočila:

„Máme dobré lidi. A Kaddáfí je nazýval krysami. Zvlášť naše mládež je úžasná. Všechny nás překvapila. Mysleli jsme si, že ji kromě oblečení nebo telefonů nic nezajímá. Teprve když mladí provedli revoluci, ukázalo se, jakou generaci vlastně máme,“ pochvaloval si pan Salahedín.

Na Náměstí mučedníků se slaví a nechybí na něm i prodavači cukrové vaty. Modlitební koberce odpočívají pod palmami a kolem náměstí jsou tanky. Je to bezpečnostní opatření - Kaddáfího lidé jsou totiž stále v Tripolisu a mohou provést přinejmenším sabotáž.


Zvětšit mapu

Milan Kopp, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme