Náledí způsobilo v Paříži dopravní kolaps, v Německu ruší lety

Tisíce lidí v okolí Paříže strávily noc v autech nebo provizorních ubytovnách. Přívaly mokrého sněhu přes noc zmrzly, na silnicích je ledovka a doprava v celém regionu se na mnoha místech úplně zastavila. Lidé mluví o totálním chaosu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Husté sněžení paralyzovalo dopravu v Paříži

Husté sněžení paralyzovalo dopravu v Paříži | Foto: Jan Pokorný | Zdroj: Český rozhlas

V Paříži napadlo 11 centimetrů sněhu, což je nejvíc od roku 1987. Pro město s tak hustou dopravou a s auty bez zimních pneumatik to znamená kalamitu. V celém regionu Ile de France nesmějí jezdit kamiony, letiště ruší některé lety.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kalamitu v Paříži sleduje zpravodaj Jan Pokorný

Pařížská prefektura dnes ráno vydala doporučení, aby lidi nevyjížděli, pokud to není nutné. Na některá pařížská předměstí se z centra vůbec nedá dostat. Policie někdy i s pomocí obrněných vozů vytahuje auta z příkopů.

Nejtěžší to mají řidiči na příjezdových trasách do Paříže. V jízdě jim brání nejen sníh a led, ale i kamiony, které často zablokovaly silnici, a auta u krajnice, která tam řidiči zaparkovali a odešli pěšky.

Městská část Velizy na jihozápadě pařížského regionu otevřela přes noc obchodní centrum. Posloužilo jako ubytovna.

„Zorganizovali jsme hlídky dobrovolníků, kteří na hlavním silničním tahu chodili mezi auty a vyzývali řidiče, ať neriskují a jdou raději do této provizorní nocléhárny. Připravili jsme pro ně nejenom lůžka, ale i snídani,“ říká starosta Joel Loison.

Situace by se měla částečně zlepšit během dne, kdy teploty v postiženém regionu vystoupí mírně nad nulu.

Ucpané dálnice v Německu

Velké problémy mají kvůli počasí cestující v Německu. Led a sníh opět ochromily letiště ve Frankfurtu, kde během noci uvízly až tři tisíce lidí. Zaměstnanci letiště jim poskytli táborová lůžka, deky a nápoje.

Během noci fungovala jen jedna přistávací dráha. 250 letů bylo zrušeno. Minimálně 85 dalších spojů neodletí ani během dne. S menšími problémy se potýká také berlínské letiště Tegel.

Německá meteorologická služba varovala před sněhovou kalamitou především v Bavorsku, Sasku a Durynsku. Na cestě uvízly stovky kamionů a především na dálnici A9 a A7 jsou mnohakilometrové zácpy.

Igor Maňour, Klára Stejskalová, Jan Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme