Naléhavá schůzka NATO o vojenské misi v Bosně

V Bruselu se mimořádně sešli představitelé Severoatlantické aliance, aby projednali krizi mezi Spojenými státy a OSN v otázce pokračování mise SFOR v Bosně. Velvyslanci 19 členských zemí jednají o tom, zda mise SFOR může hladce pokračovat i bez mandátu OSN. Jak z Bruselu informuje zpravodaj Českého rozhlasu Milan Fridrich, první reakce jsou takové, že by to neměl být problém.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

NATO | Foto: NATO
Přehrát

00:00 / 00:00

M. Fridrich - schůzka NATO

Mise SFOR v Bosně čítá 18 tisíc vojáků, z toho je asi 3 100 Američanů. Aliance stále tvrdí, že k pokračování této vojenské mise nepotřebuje mandát Rady bezpečnosti OSN, ačkoli ho dosud měla. Mluvčí NATO Yves Brodeur s odvoláním na právní experty uvedl, že mezi Aliancí a bosenskými úřady je dohoda o rozmístění zahraničních vojáků v zemi. Tato smlouva vycházející ze závěrů Daytonské mírové dohody z roku 1995 plně stačí k fungování SFOR v dalším období, uvedl Brodeur.

Otázkou ale zůstává, zda Spojené státy své vojáky v bosenské misi ponechají. Pokud by je stáhly, musely by je jiné země Aliance nahradit.

Washington hrozí vetovat prodloužení mise SFOR v Bosně, pokud jeho vojáci nebudou mít zajištěnu imunitu před Mezinárodním trestním tribunálem. Ten byl ustaven k dnešnímu dni a má soudit nejhorší válečné zločiny a provinění proti lidskosti spáchané kdekoli na světě. Spojené státy tento tribunál neuznávají a obávají se toho, že by jejich vojákům mohla hrozit nepodložená zpolitizovaná obvinění.

Milan Fridrich, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme