Při náletu na detenční středisko pro migranty v Tripolisu zemřelo nejméně 44 lidí a 130 je zraněných

Desítky mrtvých a zraněných si vyžádal nálet, který v úterý v noci zasáhl detenční středisko pro migranty v Tadžuře na předměstí Tripolisu. Podpůrná Mise OSN oznámila nejméně 44 mrtvých a přes 130 zraněných. Za útokem zřejmě stojí jednotky polního maršála Chalífy Haftara. Podle vyjádření jednoho z jeho generálů ale nálet mířil na tábor znepřátelené milice a středisko zasáhl omylem.

Aktualizováno Tripolis (Aktualizováno: 20:09 3. 7. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Desítky mrtvých a raněných si vyžádal nálet, který zasáhl detenční středisko pro migranty na předměstí libyjského hlavního města Tripolisu

Desítky mrtvých a raněných si vyžádal nálet, který zasáhl detenční středisko pro migranty na předměstí libyjského hlavního města Tripolisu | Zdroj: Reuters

Útok odsoudil i generální tajemník OSN Antonio Guterres, který také vyzval k zahájení nezávislého vyšetřování. K situaci v zemi se má ve středu sejít mimořádně Rada bezpečnosti OSN.

Nálet zasáhl budovu se zbraněmi a vozidly a přilehlý hangár, kde bylo ubytovaných na 600 převážně súdánských a marockých migrantů, uvedla s odvoláním na místního činitele agentura AFP. V hangáru číslo tři, který byl bombou přímo zasažen, podle něj bylo v době útoku 120 lidí.

Libye už není pro české diplomaty bezpečná. Ministerstvo chce uzavřít zastupitelský úřad

Číst článek

Mezinárodně uznávaná libyjská vláda nálet odsoudila a připsala ho „válečnému zločinci Haftarovi“. Ministr vnitra uvedl, že za útokem stojí cizí země, které pomáhají maršálovi. Podle agentury AP pro své tvrzení ale nepředložil žádný důkaz, ani žádnou zemi nejmenoval. Haftar v minulosti získal pomoc od Egypta, Spojených arabských emirátů a Ruska. Ministr též popřel, že by se v detenčním středisku uchovávaly zbraně.

Haftarovy síly podle vládního komuniké podnikly nálet na středisko s migranty úmyslně, agentura AFP ale uvedla, že v sousedství je několik vojenských zařízení, které se pravidelně stávají terčem náletů.

Představitel Haftarovy samozvané Libyjské národní armády (LNA) odmítl odpovědnost za útok; středisko podle něj bombardovaly milice blízké vládě v Tripolisu. Jeden z Haftarových generálů ale agentuře AP sdělil, že LNA v blízkosti střediska prováděla nálety na tábor znepřátelených milicí.

Mluvčí LNA však podle agentury AFP následně výslovně popřel, že by LNA stála za zasažením střediska. Podle něj se druhá strana snaží převést na Haftarovy jednotky odpovědnost za masakr. Bojovníci spojení s vládou uznávanou OSN podle generála také uprchlíky používají jako lidské štíty.

Organizace Amnesty International dnes uvedla, že v areálu, kde se nachází detenční středisko, je sklad zbraní, v němž někteří migranti museli proti své vůli pracovat.

Haftar přišel o Gharján

Velvyslanec OSN v Libyi uvedl, že nálet se dá považovat za válečný zločin. Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová řekla, že jde už o druhý útok na toto středisko, ač informace o jeho poloze obdržely obě soupeřící strany.

EU vyzvala Libyi, aby lépe chránila tamní migranty, a ústy šéfky unijní diplomacie Federiky Mogherinové se připojila k požadavku OSN na okamžité zahájení vyšetřování. Požadavek podpořilo i Turecko. Útok odsoudila i Itálie, Francie či USA, které vyzvaly obě strany ke snížení intenzity bojů a k návratu k jednáním. Africká unie vyzvala k příměří v okolí Tripolisu.

Vydaní napospas válce a pašerákům. V Libyi migranti prožívají peklo, ale stále se snaží doplout do Evropy

Číst článek

Haftarovým jednotkám se dnes podle jejich mluvčího také podařilo zničit hlavní kontrolní místnost na letišti Mitiga, ze které tripoliská armáda ovládá bezpilotní letouny.

O vládu v Libyi usilují dva kabinety. Ten na východě, podporovaný Haftarem, neuznává tripoliskou vládu premiéra Faíze Sarrádže, za níž stojí OSN. Haftar, který ovládá většinu země, zahájil 4. dubna ofenzivu za dobytí Tripolisu. Haftarova ofenziva dále zhoršila situaci migrantů v Libyi. UNHCR podle mluvčího varoval před nebezpečím, které středisku v Tadžuře hrozí, už před dvěma měsíci.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme