Nálety mezinárodní koalice zablokovaly konvoj bojovníků Islámského státu, Damašku navzdory

Syrská armáda a spojenecké libanonské hnutí Hizballáh se snaží najít náhradní trasu pro konvoj, v němž jedou členové tzv. Islámského státu (IS) od libanonské hranice na východ Sýrie. Směřují v 17 autobusech do Dajr az-Zauru na základě dohody uzavřené s Damaškem. V postupu jim ale brání mezinárodní koalice, která proti IS bojuje právě na východě Sýrie a nepřeje si, aby na toto zemí přišly stovky dalších radikálů.

Damašek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Členové tzv. Islámského státu se svými rodinnými příslušníky | Foto: Omar Sanadiki | Zdroj: Reuters

V konvoji je 300 lehce ozbrojených bojovníků a stejné množství jejich příbuzných. Tento týden autobusy uvízly ve střední Sýrii na území, které má pod kontrolou syrská armáda. Letadla mezinárodní koalice palbou brání konvoji postupovat dále na východ. „Snažíme se najít jinou trasu," citovala agentura AP zástupce Hizballáhu.

Jak teroristé přicházejí o iluze. Stále více se jich kvůli brutalitě a korupci vrací ze Sýrie domů

Číst článek

Oddíly IS působily v syrsko-libanonském pohraničí, ale syrská armáda se spojenci z východu a libanonské vojsko ze západu proti nim začaly minulý týden bojovat. Minulou neděli se IS vzdal a přistoupil na dohodu o výměně mrtvých a zajatců a o přesunu bojovníků do Dajr az-Zauru, u hranice s Irákem, kde IS ovládá určitou část území.

Proti tomuto přesunu není jenom mezinárodní koalice, jíž velí USA, ale také Irák. Konečnou destinací měl být Búkamál, což je pohraniční město. Irák právě porazil IS v provincii Ninive a chce jej vytlačit z posledních míst, kde ještě radikálové v Iráku jsou.

Organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR) oznámila, že z konvoje se už oddělilo několik desítek členů IS a snaží se na místo určení dostat individuálně.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme