Nálety na jemenské povstalce skončily, vojenské operace proti nim ale pokračují

Arabská koalice vedená Saúdskou Arábií ukončila nálety proti šíitským povstalcům v Jemenu. Zároveň ohlásila novou fázi vojenské operace s názvem Navrácení naděje, které se zúčastní elitní pěchotní jednotky.Jemenský prezident Mansúr Hádí oznámil, že se chce vrátit zpátky do své země, odkud v březnu před povstalci utekl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Saúdští vojáci soustředění na hranici s Jemenem v Najranu

Saúdští vojáci soustředění na hranici s Jemenem v Najranu | Zdroj: ČTK

Letadla arabských států podnikla během tří týdnů bezmála 2500 náletů na pozice povstaleckých Húsíů. Podle koaličního mluvčího Ahmada Asírího splnila operace všechny své cíle.

„Koalice oznamuje ukončení operace Rozhodná bouře, a to na základě žádosti jemenské vlády a prezidenta republiky. Hlavních cílů leteckých úderů už bylo dosaženo,“ uvedl Asírí a dodal:

„Koalice ale bude pokračovat operací Návrat naděje. Na jejím konci by měl být Jemen jakožto stabilní a bezpečná země pro region, ale i pro své obyvatele, kteří si to zaslouží.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Arabská aliance oznámila ukončení náletů na pozice jemenských povstalců, boje ale pokračují. Mluvil o tom zpravodaj Štěpán Macháček

Následující etapa bude směřovat k návratu legitimní jemenské vlády a k podpoře provládních skupin. Velitelé těchto sil potvrdili, že budou pokračovat ve vytlačování Húsíů z jihu Jemenu.

Arabská aliance chce dosáhnout toho, aby se obě strany vrátily k jednáním, která povedou ke stabilizaci Jemenu. To přivítaly i Spojené státy, které zároveň varovaly Írán před zásobováním jemenských povstalců zbraněmi.

Hned první den po ukončení arabských náletů se povstalci zmocnili další vojenské základny jemenské armády. Koalice v reakci na to nálety zase obnovila. Podle Asírího koalice bude rebelům nadále bránit v manévrech a vojenských operacích.

Loni se v Jemenu vystupňoval konflikt s místními šíity, kteří ovládli hlavní město Saná a začali bojovat o další území. Na konci března do občanské války zasáhla koalice arabských států vedená Saúdskou Arábií, která zahájila letecké údery na pozice šíitských povstalců. Rijád podporuje mezinárodně uznávanou hlavu státu, prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího, který nyní pobývá v saúdskoarabském exilu.

Jemenský prezident Mansúr Hádí, který je na útěku v saúdském Rijádu, poděkoval arabským státům za vojenskou podporu proti povstaleckým Húsíům.

"Nikdy jsem si nedokázal představit, jak velká nenávist a touha po pomstě mezi Húsíi panuje. Jejich mysl ovládlo zlo, které jim dovolilo přivést zemi na okraj propasti," řekl dále Mansúr Hádí v jednom z mála projevů od začátku krize.

Jemenský prezident utekl v lednu z povstaleckého zajetí v hlavním městě Saná do přístavního Adenu. V březnu ale opustil Jemen úplně a uprchl do Saúdské Arábie. Teď ohlásil, že se chce vrátit.

Několik Čechů čeká na evakuaci

Jemen už kvůli špatné bezpečnostní situaci opustila většina cizinců. Na evakuaci ale zatím čeká pětičlenná česká rodina v Saná a dva až tři Češi v Adenu.

„V Saná máme jednu rodinu, která by se měla nějakým způsobem připravovat na evakuaci, ale řeší se ještě problém s cestovními doklady. Pak je ještě oblast v Adenu, a tam se nedá vůbec dostat. Ta bezpečnostní situace je tam složitá,“ řekla Radiožurnálu mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová.


Zvětšit mapu

Štěpán Macháček, mta, Matěj Štýs Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme