Nálety ochromily komunikační centrum Iráčanů

Bagdád v noci zažil dosud nejsilnější bombardování. Bomby a rakety zničily komunikační, velitelská a kontrolní střediska. Sám irácký ministr obrany čeká koaliční vojska u bran Bagdádu do deseti dnů. Irácké polovojenské oddíly ale komplikují přípravy na spojeneckou ofenzívu a narušují zásobovací trasy amerických a britských jednotek. Spojené Státy chtějí v Iráku pro boj se Saddámovým režimem zdvojnásobit počet svých jednotek.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výbuch "superbomby" MOAB

Výbuch "superbomby" MOAB | Foto: Yahoo News

Přípravy na britsko-americký útok proti irácké metropoli vrcholí. Dosud nejsilnější údery na Bagdád pokračovaly až do deváté hodiny ráno iráckého času. Jak uvedla katarská televize Al-Džazíra, kromě bombardování raketami z letadlových lodí, které zažívali obyvatelé metropole předchozí noci, bylo slyšet i šest velmi silných výbuchů. Mohutná detonace u jedné z vládních budov ve středu města vyvolala mezi pozorovateli domněnku, že spojenci podruhé během války použili takzvanou Matku všech bomb.

Zasaženy byly vedle infrastruktury i budovy ministerstev informací, zahraničí a plánování. Irák už dříve oznámil, že spojenci zničili svými údery také ústřední spojovací centrálu v Bagdádu. Po zásahu celkem třech telefonních ústředen je na většině území Bagdádu přerušeno telefonické spojení. Na břehu řeky Tigris také v noci vypukl rozsáhlý požár.

Irácká televize zveřejnila záběry z údajného jednání prezidenta Saddáma Husajna s nejužším vojenským a politickým vedením země, které se mělo odehrát v noci na dnešek. Jednalo se současné situaci a o zásobování obyvatelstva.

Útok na Bagdád se blíží, Irák čeká spojence do 10 dnů

Osmý den konfliktu v Iráku se pozornost obou válčících stran soustřeďovala na Bagdád. Invazní jednotky, které postupují z jihu, se znovu přiblížily k metropoli. Irácká elitní republikánská garda buduje v okolí města obranná postavení. Irácký ministr obrany na nočním jednání řekl, že předpokládá obklíčení Bagdádu spojeneckými vojsky do pěti až deseti dnů a pak je čeká boj v ulicích. Vyjádřil zároveň přesvědčení, že hlavní město nepadne.

britské tanky | Foto: ČTK

Američtí vojáci s podporou tanků svedli v noci bitvu s přibližně patnácti stovkami iráckými vojáky v blízkosti města Nadžáf. Irácký odpor je hlášen také z okolí města Basra. Podle britského velitelství tam Iráčané zahájili minometnou palbu na civilisty. Oba tábory také sčítají své mrtvé: podle irácké strany spojenci zabili na 350 civilistů a na 4000 jich zranili. Oběti v řadách vojáků tají. Spojenci hlásí 44 mrtvých a 12 pohřešovaných.

Situaci na bojišti si můžete prohlédnout na mapách.

Američané zdvojnásobí své síly

Spojené Státy chtějí zdvojnásobit počet svých jednotek v Iráku. Přes 200.000 vojáků by mělo v dubnu pomoci urychlit přemožení režimu Saddáma Husajna. Podle severoamerického zpravodaje Českého rozhlasu Miroslava Konvaliny prezident George Bush nerad odpovídá na dotazy týkající se délky konfliktu a přeje si, aby skončil co nejdříve.

V samotném Iráku bojuje v tuto chvíli asi 125.000 amerických a britských vojáků a příslušníků námořní pěchoty. Podle zdrojů z Washingtonu, které si nepřály být jmenovány, počítají plány s vysláním dalších 100. 000 vojáků a příslušníků námořní pěchoty do konce dubna tak, aby na bojišti bylo až 250.000 koaličních bojovníků.

Toto navýšení je součástí předem připraveného plánu. Posily přijdou z Kuvajtu, ale také z Německa a amerických států Texas a Colorado. Modlit se za ně má celá Amerika. Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu dnes odhlasovala rezoluci podle které by měl prezident Bush vyhlásit den modliteb. Posláním je zajištění božího požehání americkým jednotkám v Iráku.

Jih: údery na konvoje přicházejí ze zálohy

Také na jihu Iráku boje neustávají. Iráčané napadají americké jednotky a zásobovací kolony, zejména u měst Nasírije a Nadžáfu. Z Kuvajtu proudí do Iráku další americké posily a zásoby. Iráčané využívají podle koaličních velitelů partyzánské taktiky a napadají spojenecké konvoje mířící na severu Bagdádu. Jsou už hlášeny stovky civilních uprchlíků z Nasíríje, kde jsou stále opevněny irácké jednotky a kladou odpor. Včera měl být otevřen přístav Umm Kasr u kuvajtsko-iráckých hranic, byly v něm ale nalezeny další miny a zůstává tak uzavřen jak pro vojenskou zásobovací pomoc, tak pro humanitární pomoc.

Pohřešují se další tři zahraniční novináři

Britský reportér a španělský fotograf listu Newsday a americká fotoreportérka zmizeli z hotelu v Bagdádu začátkem týdne. List Newsday kontaktoval včera ráno irácké úřady a OSN se žádostí o pomoc, ale nezískal žádné nové informace. Počet žurnalistů pohřešovaných v Iráku se tak zvýšil na pět - od soboty není znám osud dvou novinářů pracujících pro televizi ITN, kteří se dostali do irácké palby nedaleko Basry. Třetí z nich, válečný zpravodaj Terry Lloyd, byl při útoku zabit.

Všechny články týkající se války v Iráku najdete na této adrese.

Radio Praha, vysílání Českého rozhlasu do zahraničí, zahájilo vysílání pro příslušníky české chemické jednotky v Kuvajtu. Vysílání má být mostem, který pomůže spojit vojáky s domovem. K vojákům budou promlouvat jejich rodinní příslušníci, známí i nejširší veřejnost. Pokud chcete poslat českým vojákům pozdrav či vzkaz, můžete telefonovat na záznamník Radia Praha 221 552 989 nebo napsat na e-mail cr@radio.cz.

Milan Kopp, Jiří Hošek, Miroslav Konvalina, Jaromír Janev, Martin Hromádka, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme