Nálety razí spojencům cestu k Bagdádu

Nálety spojenců na Bagdád pokračovaly neztenčenou měrou. Mají usnadnit situaci pozemních sil postupujících k Bagdádu. Invazní jednotky ale mají problémy se zásobováním, protože zásobovací trasy z Kuvajtu se už neúnosně prodloužily a jsou terčem iráckých oddílů. Tuhý odpor iráckých vojáků přetrvává hlavně na jihu země.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

britský konvoj

britský konvoj | Zdroj: ČTK

Spojenecké jednotky v sobotu podnikly jeden z nejsilnějších vzdušných úderů na Bagdád. Při zásazích centra města a předměstí zasadily drtivý úder irácké protivzdušné obraně. Ta už na nálety nijak nereaguje. Z provozu byl vyřazen i systém varovných sirén. Podle iráckých zdrojů zahynulo za posledních 24 hodin při bombardování 22 Iráčanů a dalších 68 bylo zraněno.

Velká Británie s odvoláním na špionážní zdroje oznámila, že byl odvolán velitel protivzdušné obrany Bagdádu. Důvodem mělo být to, že irácké rakety země-země, které měly zasáhnout americké a britské letouny chybily a dopadly zpět na Bagdád.

Postup na Bagdád přibrzdily váznoucí zásoby

Mezitím z jihu pokračuje pozemní postup spojenců směrem k hlavnímu městu. Původní zprávy hovořily o zastavení operace na čtyři až šest dnů kvůli problémům se zásobováním. Americké velení to následně odmítlo s tím, že jde jen o přípravu bojiště a o to, aby jednotky spojenců byly náležitě vybaveny a rozmístěny pro další fázi tažení.

Menší problémy se zásobováním ale připustil na tiskové konferenci v katarském velitelství důstojník americké armády Victor Renaurt. "Zaměřujeme se nyní na dopravu zásob k jednotkám. Jak už bylo dříve prezentováno, měli jsme problémy s logistickou podporou vojáků v předních liniích. Mohli za to i časté střety s iráckými polovojenskými jednotkami, ale za pomoci vrtulníků a obrněných vozů se nám podařilo komunikační linii zabezpečit, takže zásoby proudí o poznání rychleji."

Tanky zničily štáb v Basře

Na jihovýchodě Iráku proběhl dnešek ve znamení konsolidace postavení britských jednotek. Koaliční letadla vybombardovala budovu vládní strany Baas, kde se údajně nacházely asi dvě stovky stoupenců prezidenta Saddáma Husajna, kteří kladli ozbrojený odpor v místním středisku Basře.

Kromě toho britské tanky pronikly asi pět kilometrů hluboko do Basry a zničily tam hlavní štáb jedné z milicí Saddáma Husajna, vysílací věž a sochu iráckého prezidenta. Podle informací agentury AFP se po akci vrátily beze ztrát zpět navzdory silné irácké střelbě.

Americké invazní jednotky v sobotu hlásily z jihu Iráku další tři oběti války. Vojáci ale nezahynuli v boji. Dva příslušníci námořní pěchoty šlápli na vlastní nevybuchlé tříštivé bomby a třetí podlehl zraněním, když si na chvilku zdřímnul a přejel přes něj buldozer.

Situaci na bojištích si můžete prohlédnout na mapách.

Sklad potravin zasáhly britské bomby

Nadále složitá zůstává humanitární situace místních obyvatel. Kvůli pokračujícím ozbrojeným srážkám jim stále není možné dopravit pomoc, především pitnou vodu. Zpravodaj agentury Reuters uvádí, že vybuchlo několik dělostřeleckých granátů nedaleko přístavu u pohraničního města Umm Kasr, který se v pátek otevřel humanitární pomoci. To spolu s ranním raketovým útokem na Kuvajt napovídá, že koaliční vojska stále nemají jih zcela pod kontrolou.

Sklady v jihoirácké Basře se zásobami získanými z programu OSN ropa za potraviny údajně zničilo britské bombardování. Ve vysílání katarské televizní stanice Al-Džazíra to prohlásil irácký ministr obchodu Muhammad Mahdí Sálih. Zničeno prý bylo 76.000 tun jídla včetně 151 tun sušeného kojeneckého mléka.

Na severu pokračuje boj s teroristy

Tvrdé boje probíhají také na severu. Bojovníkům vlasteneckého svazu Kurdistánu PUK spolu s americkými vojáky se podařilo zatlačit do hor islámské teroristy Ansar al Islám. Tato skupina působí na východě iráckého Kurdistánu u íránských hranic. Velkou část údajně tvoří Arabové speciálně vycvičení v Afghánistánu a napojení na Al-Káidu.

Všechny články týkající se války v Iráku najdete na tomto serveru

Pavla Jazairiová, Martin Hromádka, Vít Pohanka, Martin Mrázek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme