Nálety zasáhly na severu Sýrie nemocnice a školy, zemřelo nejméně 50 lidí

Nejméně 50 lidí zemřelo podle OSN při leteckých útocích na pět zdravotnických zařízení a dvě školy v severní Sýrii. Desítky dalších osob utrpěly zranění. Bomby zničily nemocnice v provinciích Aleppo a Idlib, jednu z nich podporuje organizace Lékaři bez hranic. Podle jejích zdrojů stojí za útokem buď syrské, nebo ruské letectvo.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnici ležící u města Maara an-Numán zasáhly podle zdrojů Lékařů bez hranic čtyři útoky, které přišly těsně po sobě

Nemocnici ležící u města Maara an-Numán zasáhly podle zdrojů Lékařů bez hranic čtyři útoky, které přišly těsně po sobě | Foto: Lékaři bez hranic

Budovu nemocnice ležící v provincii Idlib u města Maara an-Numán zasáhly podle zdrojů Lékařů bez hranic čtyři útoky, které přišly těsně po sobě.

Jeden ze svědků řekl, že čtyřpatrová klinika byla úplně zničená a pravděpodobně v ní zemřel veškerý personál.

Podle Lékařů bez hranic zemřelo nejméně pět pacientů, jeden ošetřovatel a člen nemocniční stráže. Osm zaměstnanců se pohřešuje, pravděpodobně budou mezi oběťmi. Podobně jako někteří pacienti, jejichž počet zatím není jasný.

„Domníváme se, že to byl cílený útok na zdravotnické zařízení, a z toho důvodu ho velmi důrazně odsuzujeme,“ uvedl mluvčí české pobočky organizace Pavel Gruber.

Lékaři bez hranic provozují na severu Sýrie šest zdravotnických zařízení a přímo podporuje více než 150 zdravotnických středisek a nemocnic na celém území Sýrie, zvláště pak v obléhaných oblastech. Jde převážně o provizorní nemocnice bez personálu Lékařů bez hranic, kterým organizace poskytuje materiální podporu, školení a konzultace.

Syrská organizace pro lidská práva v Londýně tvrdí, že na nemocnici útočila ruská letadla. Stejný názor mají také někteří obyvatelé města Maara an-Numán. Letadel prý bylo mnohem víc a munice byla mnohem silnější než ta, kterou používá syrská armáda.

Podle předsedy francouzské sekce Lékařů bez hranic ale za náletem stojí buď syrské, nebo ruské letectvo. Syrský velvyslanec v Rusku na druhou stranu řekl, že útočily americké letouny.

Vedoucí mise Lékařů bez hranic Massimiliano Rebaudengo upozornil, že kvůli zničení nemocnice bude na 40 tisíc lidí žijících ve válečné zóně bez přístupu k lékařské péči. Nemocnice měla kapacitu 30 lůžek, dva operační sály, ambulanci a pohotovost. Pracovalo v ní 54 zaměstnanců.

Druhá nemocnice, která byla při leteckých útocích zasažena, leží na severu města Maara an-Numán. Podle Syrské organizace pro lidská práva tam přišli při náletu o život dvě zdravotní sestry.

V Azázu zasáhly rakety nemocnici i školu

Dalších 14 lidí zemřelo a 30 utrpělo zranění ve městě Azáz, které leží asi 30 kilometrů od Aleppa poblíž turecké hranice.

Rakety údajně dopadly také na tamní školu a dětskou nemocnici, mezi oběťmi jsou zřejmě i děti. Poničená je také silnice, která spojuje Aleppo s tureckou hranicí.

Nemocnici ležící u města Maara an-Numán zasáhly podle zdrojů Lékařů bez hranic čtyři útoky, které přišly těsně po sobě | Foto: Lékaři bez hranic

Bližší podrobnosti o všech zasažených školách a nemocnicích OSN neuvedla.

Turecký premiér Ahmet Davutoglu také obvinil z útoku Rusko, které v této oblasti ze vzduchu podporuje ofenzivu vládních jednotek. Ruská ministryně zdravotnictví prohlásila, že Moskva nemá žádný důvod bombardovat civilní objekty.

Azáz ale odstřeluje i turecká armáda. Ankara totiž nechce, aby město padlo do rukou kurských milicí YPG, které Turecko považuje za teroristickou organizaci.

Zaorálek kritizuje Rusko za Sýrii. Odsoudit bombardování je naše povinnost, řekl

Číst článek

ČRo, Matěj Štýs Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme