Nález raket v Iráku vyvolal roztržku mezi Francií a Polskem

Diplomatickou roztržku mezi Francií a Polskem vyvolal případ nálezu francouzských protileteckých raket v Iráku. Polští vojáci je našli ve skladu u města Al Hilla, správního centra provincie Babil. Polské ministerstvo obrany oznámilo, že jde o rakety vyrobené letos. To se ale ukázalo jako nepravdivé.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

likvidace rakety | Foto: GlobalSecurity.org

Polské ministerstvo obrany se muselo francouzské vládě omluvit za zveřejnění informace, která vinila Paříž z porušení zbrojního embarga uvaleného na Irák. Francie omluvu Varšavy přijala. O nalezení francouzských raket typu Roland informoval mluvčí polského ministerstva obrany s tím, že byly vyrobené letos. Ministr Jerzy Szmajdziński ale uvedl, že takovou informaci neautorizoval. Francie sdělila, že tyto rakety už 10 let nevyrábí a nemohla je tedy ani do Iráku letos dodat.

Dosud není známo, co znamenal údaj 2003 napsaný na raketách. Podle ministra to mohla to být doba použitelnosti. V celé záležitosti probíhá vyšetřování, kdo tak neuváženě zveřejnil informaci, že jde o rakety vyrobené v tomto roce. Premiér Leszek Miller požádal ministra obrany Szmajdzińského o podrobné vysvětlení.

Jak oznámil náčelník generálního štábu Czeslaw Piatas, vojáci, kteří v Iráku chybně vyhodnotili nápis 2003 jako rok výroby raket, ponesou disciplinární následky. Premiér Miller odmítl spekulace, že by aféra mohla vést až k demisi šéfa resortu obrany. Nejistý je ale další osud mluvčích ministerstva obrany a mnohonárodní divize v Iráku, kteří chybnou informaci o raketách zveřejnili.

K diplomatickému incidentu došlo během mezivládní konference zemí EU v Římě. Po omluvě Varšavy považují obě země tuto aféru za uzavřenou.

Pavel Novák, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme