Nalezené trosky pocházejí téměř určitě ze zmizelého malajsijského boeingu

Dva kusy trosek letadla nalezené na ostrově Rodrigues a v jižní Africe jsou téměř určitě ze zmizelého Boeingu 777 společnosti Malaysia Airlines. Oznámila to dnes malajsijská vláda. Na různých místech Indického oceánu tak už úřady našly celkem pět kusů trosek. Letadlo se ztratilo 8. března 2014. Mířilo z Kuala Lumpur do Pekingu, na palubě bylo 239 lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzští policisté a vyšetřovatelé zkoumají úlomek křídla nalezený na ostrově Réunion | Zdroj: Reuters

Malajsijský ministr dopravy Liow Tiong Lai uvedl, že dva nové kusy trosek jsou část kapoty motoru s částečným logem Rolls-Royce a kus vnitřního panelu z kabiny. Vůbec poprvé tak byla objevena část interiéru zmizelého letadla.

V březnu potvrdily australské i malajsijské úřady, že jiné kusy trosek nalezené na pobřeží jihoafrického Mozabiku také s největší pravděpodobností pocházejí z malajsijského boeingu.

Loni se pak na francouzském ostrově Réunion podařilo objevit vzletovou klapku, která prokazatelně patří pohřešovanému stroji.

Pátrání stálo přes 3 miliardy korun

Letadlo na cestě z Kuala Lumpuru do Pekingu se v březnu 2014 z neznámých příčin odchýlilo z letové trasy. Stroj pak podle odhadů zřejmě spadl do Indického oceánu asi 1800 kilometrů jihozápadně od Austrálie. Současné průzkumy nicméně tuto informaci nepotvrdily.

Řada pozůstalých se ale nevzdává naděje, že se trosky jednou podaří nalézt a že se díky tomu dočkají odpovědi na otázku, co se vlastně s jejich příbuznými stalo.

Příbuzní pasažérů si připomínají dva roky od zmizení letu MH370 | Foto: Reuters

„Lidé říkají, abych se přes to přenesla. Ale jak? Pokud se něco stane někomu blízkému, pokud někdo z vašich blízkých zemře, tak se zkrátka musíte ptát, co se stalo. A když vám řeknou 'nevíme', tak takovou odpověď zkrátka nemůžete jen tak přijmout,“ řeka dcera jedné z cestujících na shromáždění k druhému výročí neštěstí.

Pátrání po troskách letadla už vyšlo v přepočtu na víc než tři miliardy korun a ochota zúčastněných zemí investovat do něj další prostředky klesá. Příbuzní se ale snaží přesvědčit úřady, aby hledání pokračovalo co nejdéle.

ČTK, ČRo, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme