Nálože v londýnském metru podle policie vybuchly současně

K výbuchům v londýnském metru došlo takřka současně. Scotland Yard oznámil, že nálože vybuchly v rozmezí asi 50 sekund. Policie se proto kloní k názoru, že k útoku použili teroristé načasované nálože. Atentát si podle dosavadních údajů vyžádal 49 obětí a na 700 zraněných.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stanice londýnského metra Edgware Road | Zdroj: ČTK

Teroristé zaútočili na Londýn ve čtvrtek dopoledne. Podle dnešních slov policejního mluvčího nastaly výbuchy v rámci asi 50 vteřin kolem 8:50 místního času.

Až dosud se mělo za to, že šlo o rozpětí skoro hodinové, což však bylo podle policie dáno tím, jak hlášení o útocích přicházela.

Nálož v autobuse na náměstí Tavistock ve středu města vybuchla zhruba o hodinu později než v metru, ale o této náloži dnes policie nechtěla nic nového říci. Podle policistů nešlo v žádném z případů o domácky připravenou výbušninu.

Londýnská policie také potvrdila, že spolupracuje s týmem, který vyšetřoval loňské teroristické útoky v Madridu. Vedle toho analyzuje obrovské množství záběrů z policejních i soukromých sledovacích kamer. Londýn je považován za místo, kde je možná největší hustota pozorovacích kamer na světě.

Vyšetřovatelé mezi tím pokračují v práci a nevylučují žádnou vyšetřovací verzi. Politici ale v rozhovorech opakovaně mluví o tom, že útok nese všechny známky charakteristické pro akce teroristické sítě Al-Kaidá. Policejní experti se stále snaží hledat další stopy a uvolnit těla mrtvých v tunelech londýnského metra.

Policie formálně potvrdila devětačtyřicet mrtvých. Panují ovšem obavy ohledně další pětadvaceti lidí, kteří jsou nezvěstní a v době útoku byli s největší pravděpodobností někde v dopravních prostředcích.V nemocnici je dosud asi 20 lidí v kritickém stavu. Kromě Britů jsou mezi zraněnými také lidé osmi různých národností.

Z Londýna se svým příbuzným v Česku dosud neozvali dva Češi. Podle ministerstva zahraničí tak počet osob, s kterými se dosud nepodařilo navázat spojení, od včerejška klesl o čtyři. Úřad proto zaslal velvyslanectví a britským úřadům v Londýně aktuální seznam obou nezvěstných. Ani u jednoho z nich ale není velká pravděpodobnost, že by se pohybovali kdekoliv poblíž explozí. Ministerstvo nemá žádné informace o tom, že by mezi oběťmi útoků v Londýně byl český občan.

Policie se dnes odmítla vyslovit k tvrzení, že jeden ze zraněných může být také jeden z pachatelů. Spekuluje se totiž o tom, že v autobuse vybuchla buď nálož sebevraha nebo člověka, který se snažil nastražit další nálož do metra, ale něco se mu nezdařilo.

K odpovědnosti za útoky se zatím přihlásily dvě dosud neznámé islamistické organizace. Ve čtvrtek se na internetu za pachatele označila Tajná skupina džihádu a Al-Káidy v Evropě. Dnes se k atentátu také prostřednictvím internetových stránek přihlásila skupina Brigády Abú Hafse Masrího - evropská divize. Obě se rámcově hlásí k teroristické síti Al-Káida.

Martin Hromádka, Vít Pohanka, Lubica Bergmanová, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme