Náměstek ministra školství Zaorálek se ztráty 50 miliard neobává

Ministerstvo školství zatím nedostane evropské peníze. Podle Bruselu, který dotace odmítl uvolnit, Česko nestihlo napravit chyby v čerpání financí. Český rozhlas to zjistil přímo u Evropské komise. Resort školství ale tvrdí, že se nejedná o nic nového a popírá, že by nám hrozila ztráta všech 50 miliard korun. Podle náměstka ministra pro evropské záležitosti Michala Zaorálka teď Česko čeká na konečný audit Evropské komise a pak je připravené udělat další nápravná opatření.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Eurodotace. Ilustrační foto

Eurodotace. Ilustrační foto | Foto: Fotobanka stock.xchng

Česko má další zásadní problém s evropskými fondy. Evropská komise odmítla uvolnit prostředky pro ministerstvo školství. Konkrétně jde o operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Z něj může české školství získat přes 50 miliard korun. Jak ale Komise potvrdila Českému rozhlasu, ministerstvo nezvládlo napravit chyby v čerpání evropských peněz. Hostem Ozvěn dne byl náměstek ministra školství Michal Zaorálek.

Pane náměstku, jak je nepříjemná zpráva pro váš resort?

Pro nás je to zpráva očekávaná, neboť to není nový problém, jak jste uvedli ve vysílání, ale pokračování příběhu auditu z roku 2011. A je potřeba říci, že Česká republika dosud neobdržela žádný oficiální dokument, přestože ho očekáváme každým dnem. Zcela rozhodně podle kroků, které jsme udělali i při jednání s komisí, odmítáme, že by tady bylo jakékoli riziko ztráty 50 miliard korun. Je to pouze popis nařízení Evropské komise jaká situace by mohla nastat, kdyby členský stát nekonal, a my jsme odvedli opravdu kus práce.

Proč komise tedy nadále odmítá uvolnit prostředky pro program vzdělávání pro konkurenceschopnost?

Komplexní vysvětlení je složitější. Pokusím se přiblížit. My jsme dostali předběžnou auditní zprávu na přelomu roku 2011 a 2012. Na základě té jsme během měsíce a půl navrhli Evropské komisi nápravná opatření ke zjištěním, které jsme akceptovali, a současně jsme poslali připomínky ke zjištěním, kde jsme se domnívali a byli přesvědčeni, že řídící orgány, příjemci, nepochybily.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nejnovějším vývoji kolem eurodotací pro resort školství mluvili v Ozvěnách dne bruselský zpravodak ČRo Ondřej Houska a Michal Zaorálek, náměstek ministra školství - Skupina řízení operačních programů

Do této doby, což je více než pět měsíců, jsme od Evropské komise neobdrželi závěrečnou auditní zprávu, která by zhodnotila jak přijatá nápravná opatření, tak i případné návrhy finančních korekcí. Což je důležitý čas, protože od toho prvního pozastavení té jedné jediné platby uběhla lhůta šesti měsíců podle nařízení a Evropská komise z procedurálních důvodů musí udělat tento navazující krok, v kterém je potom vázána lhůta dvou měsíců na dořešení.

Říkáte, že to, co teď přichází z Evropské komise, není reakce na něco, co by naše ministerstvo školství udělalo někdy v poslední době, ale že je to starý problém?

Ano je to nález auditu z listopadu 2011 a pozastavovací dopis jedné platby na přelomu roku, kdy samozřejmě ten navazující procedurální krok pozastavuje všechny následující platby do vyřešení situace. My o této situaci jsme informováni, pouze jsme zatím neobdrželi žádné oficiální stanovisko. Ať jakýkoli dopis pozastavující platby, či zejména závěrečný audit, který vypořádává i naše připomínky a hodnotí nápravná opatření.

Brusel neuvolní peníze pro české školství. Česko by mohlo přijít až o 50 miliard

Číst článek

Největší debata mezi námi je k požadavku Evropské komise k návrhu finačních korekcí, což je stažení části výdajů, které už byly odeslány do Evropské komise k tzv. certifikaci, a o tom bude debata, neboť Česká republika nemůže bez porušení národní legislativy navrhnout jakoukoli významnou finační korekci bez toho, aniž by měla závěrečnou auditní zprávu.

Řekl byste tedy, pane náměstku, že na české straně teď už je všechno v pořádku a EK by si měla lépe prostudovat materiály, které jste jí poslali?

To určitě ne. Seznámíme se se závěrečnou auditní zprávou hned, jak k nám dorazí, podíváme se, jaká doporučení nám ještě Evropské komise dá.

Tu zprávu, o které mluvil náš zpravodaj, ještě nemáte?

Ne, opravdu ne.

A když se k ní dostane novinář, to byste se k ní asi dostali taky…

Jsem přesvědčen že existuje pouze tisková zpráva, kterou jsme viděli také na webu Evropské komise, a tak, jak ji Radiožurnál zveřejnil z její části, plus to, co řekl tiskový mluvčí. Ale závěrečnou auditní zprávu, ani jakýkoli jiný dokument Česká republika, respektive ministerstvo školství, neobdrželo.

Milan Kopp, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme