Velice divné a divošské, říká mluvčí ruské diplomacie o přejmenování pražského náměstí po Němcovovi

Za naprosto absurdní a logicky nevysvětlitelné označila v pátek mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová rozhodnutí pražských úřadů přejmenovat náměstí v české metropoli po zavražděném ruském opozičním politikovi Borisi Němcovovi. Právě na výročí vraždy, 27. února, pražský primátor Zdeněk Hřib spolu s Němcovovou dcerou odhalil tabulku se jménem zavražděného politika na náměstí před ruským velvyslanectvím v Praze 6.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Primátor Zdeněk Hřib po boku Žanny Němcovové, dcery zavražděného politika | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Pokud se ulicím, městům, náměstím dávají jména nějakých lidí, pak je to spjato s tím, nakolik vynikající byl ten či onen činitel,“ uvedla podle agentury TASS Zacharovová na tiskové konferenci.

„Zadruhé, zvěčnění památky člověka v dějinách vlastní země – jedná se o ulice a náměstí svrchovaného státu – je důležitý příklad pro vlastní publikum. Jestli děláš změny u sebe doma, děláš to hlavně pro sebe, a ne pro sousedy. Proto vysvětlení pražských úřadů (ohledně vyjádření podpory ruské opozici) je nějaký nonsens, větší absurdita se ani nedala čekat,“ dodala.

Vnitropolitické procesy

Mluvčí upozornila, že podobné kroky, které mají ovlivnit vnitropolitické procesy v jiných státech, odporují normám mezinárodního práva. „Samozřejmě, existuje občanská společnost, politické strany, hnutí, které mohou vyjadřovat svou podporu, ale přece mluvíme o oficiální pozici státu,“ dodala Zacharovová podle TASS.

Zavražděný Němcov má oficiální památník. Jeho jméno nese místo před ruským velvyslanectvím ve Washingtonu

Číst článek

Údiv podle ní budí také selektivní jednostrannost českých úřadů ve prospěch ruské opozice. „A co s opozicí německou, italskou, francouzskou? Plánuje se podpora opozici ve Francii například zřízením pomníku ‚žlutým vestám‘? Proč je objektem zájmu Prahy pouze Rusko?“ ptala se ruská diplomatka.

Usoudila také, že jde o „projev neúcty k památce lidí, jejichž jména se využívají k dělání politického humbuku“, což je podle ní „velice divné a divošské“.

Změnu názvu náměstí pražští radní schválili na pondělním zasedání. Zároveň rozhodli o tom, že promenáda u Místodržitelského letohrádku ve Stromovce nově ponese jméno po zavražděné ruské novinářce Anně Politkovské.

Vyjádření solidarity

Změna má být politickým gestem vůči Rusku a vyjádřením solidarity s ruskou opozicí a hnutím za lidská práva. Primátor Hřib při odhalení desky řekl, že Němcov byl liberální politik a kritik putinovského režimu, který odmítal válku na Ukrajině a byl zastáncem lidských práv.

Ruská ambasáda nově sídlí na náměstí Borise Němcova. Putinova kritika zavraždili před pěti lety

Číst článek

„V době, kdy je demokracie, občanská společnost a tisk ohrožován na svobodě, je obzvláště důležité si takové lidi připomínat. Ať je nám náměstí Borise Němcova připomínkou, že lidská práva nejsou ani dnes samozřejmostí a musíme na nich neustále pracovat,“ dodal.

„Děkuji všem, kteří souhlasili s přejmenováním, ale také těm, kterým se to nelíbí. Protože to je ta správná demokracie, když jsou slyšet všechny názory. Ať už jsou jakékoli,“ řekla Žanna Němcovová, jejíž otec byl před pěti lety zastřelen na mostu poblíž Kremlu.

Vykonavatelé zločinu byli mezitím odsouzeni, ale vyšetřovatelé neodhalili, kdo si vraždu objednal. Vyslechnout podezřelého z okolí čečenského vládce Ramzana Kadyrova jim podle ruských médií nebylo dovoleno.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme