V Hongkongu zatkli organizátorku piety za oběti masakru na náměstí Nebeského klidu

Členka skupiny, jež organizuje každoroční hongkongskou pietu za oběti krvavého potlačení prodemokratických demonstrací na pekingském náměstí Tchien-an-men čínskou armádou, byla zatčena. S odkazem na místní média o tom informuje agentura AP. Události, od nichž v pátek uplynulo 32 let, si v poslední době v Číně připomínají jen obyvatelé poloautonomních území, jako je Hongkong a Macao. I tam jsou ale letos vzpomínkové akce zakázány.

Hongkong Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Místopředsedkyni Hongkongské aliance na podporu patriotických a demokratických hnutí Číny Chow Hang-tung podle veřejnoprávní stanice RTHK policie zatkla v pátek ráno. Proč byla zatčena, podle AP nebylo okamžitě jasné. Policie věc zatím nekomentovala.

Před 32 lety došlo k masakru na náměstí Nebeského klidu. Jeho připomínku trestá Čína, Hongkong i Macao

Číst článek

Sdružení organizuje pietu a provozuje muzeum věnované potlačení prodemokratických protestů na náměstí Tchien-an-men, tedy náměstí Nebeského klidu. Vzpomínkovou akci hongkongské úřady druhý rok v řadě zakázaly, což zdůvodnily koronavirem.

Pieta při svíčkách

Muzeum ve středu oznámilo, že bude dočasně uzavřeno kvůli problému s licencí. Policie zároveň varovala, že účast na akci může být považována za nelegální. Chow však obyvatele vyzvala, aby za oběti zapálili svíčku kdekoliv.

Zemřel autor fotografie muže stojícího před tanky na námětí Nebeského klidu, vyvolal ji v koupelně

Číst článek

Za mřížemi jsou kvůli nedovolenému shromažďování v roce 2019 další dva klíčoví členové hongkongské aliance, konkrétně Lee Cheuk-yan a Albert Ho.

Chow agentuře AP minulý měsíc řekla, že své zatčení očekává. „Už teď jsem pronásledována za účast a podněcování k loňské pietě při svíčkách,“ uvedla.

„Pokud budu pokračovat ve svém aktivismu, v prosazování demokracie v Hongkongu a Číně, určitě po mně půjdou, takže se to tak nějak očekává,“ dodala. „Budeme zapalovat svíčky, dokud neřeknou, že to je nelegální,“ řekla agentuře Reuters.

Masakr na náměstí

Čínská armáda poslala v noci na 4. června 1989 tanky proti demonstrantům, kteří několik týdnů v centru Pekingu požadovali při protestních akcích demokratické reformy. Zahynuly stovky, možná tisíce studentů i dalších občanů.

Úřady následně po celé zemi pozatýkaly více než 1600 lidí, které podezíraly ze zločinů spojených s demonstracemi. O demonstracích se však dosud nepíše v žádných čínských učebnicích a toto téma je v Číně nadále tabuizováno.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme