Námluvy EU a Ukrajiny pokračují. Asociační smlouvu ale země nepodepsaly

Evropská unie a Ukrajina i nadále touží po podpisu asociační dohody. Nic na tom nemění momentální neshody a rozhodnutí Kyjeva zatím strategickou smlouvu nepodepisovat. Obě strany se na tom shodly na summitu Východního partnerství ve Vilniusu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský prezident Viktor Janukovič odvolil v Kyjevě | Zdroj: ČTK

Skandování desítek Ukrajinců, kteří přijeli do Vilniusu, nepomohlo. Jejich výzvu ‚Janukovyči, podepiš!‘ ukrajinský prezident totiž nevyslyšel.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problematice asociační dohody Evropské unie s Ukrajinou mluvil zpravodaj Českého rozhlasu v Bruselu Ondřej Houska

Kyjev už se minulý týden rozhodl, že námluvy s Evropskou unií dočasně přeruší. Evropským partnerům pak Viktor Janukovyč vysvětloval, jak moc by sblížení s unií momentálně Ukrajinu ekonomicky oslabilo. Hlavně kvůli žárlivé reakci Ruské federace.

Gruzie a Moldavsko podepíší asociační dohodu s EU, Ukrajinci demonstrují

Číst článek

Evropští politici ale dali Ukrajině jasně najevo, že do přetahování s Moskvou se zatáhnout nedají. Kyjev má i nadále dveře do EU otevřené a asociační dohoda se může kdykoli podepsat.

Evropská unie má zájem o asociační dohodu z geopolitických a bezpečnostních důvodů. Ukrajina je však také velkým trhem. Z hlediska HDP není příliš rozvinutým státem, ale celkově je to politicky i ekonomicky významná země.

Podle zpráv z kuloárů chce ukrajinský prezident po unii pomoc při vyjednání životně důležité půjčky od Mezinárodního měnového fondu. Nedá se však příliš očekávat, že mu v tom unie vyhoví.

EU nepřipustí, aby Rusko vstupovalo do jednání o sbližování mezi unií a Ukrajinou

Číst článek

Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme