Nové námořní drony uvezou až 300 kg výbušniny. Ukrajina je využije v boji s ruskou flotilou

Jedním z nejnovějších přírůstků v ukrajinském zbrojním arzenálu jsou dálkově ovládaná plavidla určená pro útoky na ruské síly v Černém moři. Píše to server stanice CNN, jejíž reportér námořní drony viděl na provizorní utajené ukrajinské vojenské základně u blíže nespecifikovaného jezera. Bezpilotní plavidla mohou plout až 800 kilometrů daleko, vybavena jsou zhruba 300 kilogramy výbušniny.

Sledovali jsme online Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šedě zbarvená loď na délku měří něco málo přes pět metrů a tvarem připomíná o něco širší kánoi. Nejnovější verze plavidla vyvinutého na Ukrajině váží až 100 kilogramů a dosáhne rychlosti až 80 kilometrů za hodinu.

Výškovou budovu Moscow City znovu zasáhl dron. Podle moskevského starosty nebyl nikdo zraněn

Číst článek

Řízené jsou z černého kufříku, který po otevření odhalí několik obrazovek, bezpočet spínačů, joysticky i tlačítka zakrytá krytkami, na kterých se skví nápisy jako „odpálit“.

Drony, které dosud ukrajinská armáda držela v tajnosti, umožňují podle CNN zemi bez reálné námořní flotily na moři útočit i provádět výzvědné operace proti Rusku, které má u ukrajinských břehů výraznou početní i zbrojní převahu.

Ukrajina námořní drony podle CNN použila mimo jiné k červencovému útoku na Krymský most, který vystavělo Rusko jako spojnici mezi svou pevninou a anektovaným Krymským poloostrovem.

Moskva z útoku podobně jako v případě exploze na stejném mostě loni v říjnu obvinila Ukrajinu. K říjnovému útoku se minulý týden přihlásila ukrajinská tajná služba SBU, k zásahu z poloviny července se Kyjev nevyjádřil.

Ukrajinské zdroje CNN potvrdily, že se bezpilotní plavidla podílela na nejméně dvou útocích – kromě toho nedávného na Krymský most i na úderu v krymském přístavu Sevastopol z loňského října.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme