Námořní soud nařídil Rusku propustit zadržovanou loď Greenpeace a posádku

Mezinárodní námořní soud v Hamburku nařídil Rusku propustit zadržované aktivisty z organizace Greenpeace, včetně jejich lodi Arctic Sunrise. Zároveň jim má umožnit svobodný odchod ze svého území výměnou za bezpečnostní záruku ve výši odpovídající v přepočtu 100 milionům korun.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jedna z mnoha akcí na podporu zadržených aktivistů Greenpeace

Jedna z mnoha akcí na podporu zadržených aktivistů Greenpeace | Zdroj: Reuters

Čtení rozsudku trvalo bezmála hodinu a bylo plné složité právničiny. Výsledek je ale poměrně jednoznačný:

„Ruská federace by měla okamžitě propustit loď Arctic Sunrise a všechny osoby, které s ní zadržela. A to na základě kauce ve výši tři milionů a šesti set tisíc eur, kterou zaplatí Nizozemsko. Zároveň by Rusko mělo zaručit, že všichni zadržení mohou svobodně opustit jeho území,“ řekl japonský předseda soudu Shunji Yanai.

Přehrát

00:00 / 00:00

O rozsudku Mezinárodního soudu pro námořní právo mluvil Ondřej Himmer

Pro bylo 19 soudců, proti jen dva - zástupci Ruska a Ukrajiny.

„Jsme rádi, že soud takto rozhodl. Ale stále je jeden člověk, bohužel, v Rusku a kauce mu byla odmítnuta. Takže Greenpeace bude pokračovat v kampani za osvobození i tohoto posledního člověka a samozřejmě budeme pokračovat v tom, aby byly všechna obvinění stažena,“ řekla Klára Sutlovičová z české pobočky Greenpeace

Rusko verdikt nepřijímá

Moskva požadavek soudu odmítla.Podle ruského ministerstva zahraničí nemá soud právo nic takového nařizovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reakci Ruska přiblížil z Moskvy zpravodaj Martin Dorazín

Rusko vychází z toho, že případ nizozemské lodi Arctic Sunrise nespadá do pravomocí mezinárodního soudu - tak zní první reakce ministerstva zahraničí. Ruští zástupci se soudu neúčastnili, protože se domníváme, že nejde o spor mezi Ruskem a Nizozemskem, píše se dál v prohlášení.

Předseda soudu Shunji Yanai | Foto: Reuters

Sovětský svaz si už při podpisu námořní konvence v roce 1982 vymínil, že tribunál nebude rozhodovat v kauzách, které se týkají suverénních práv země v její výlučné mořské ekonomické zóně. Podle Moskvy loď Arctic Sunrise tuto zónu porušila, podle Greenpeace loď plula v mezinárodních vodách.

Námořní soud nemá žádné prostředky, jak svoje rozsudky vymáhat. Do věci by se asi mohly vložit jiné instituce OSN, ale tam má Rusko tak silnou pozici, že svoje zájmy zřejmě uhájí.

Pomoci může olympiáda nebo milost

Aktivisté se dostali do vězení už před dvěma měsíci, když je pohraniční stráž pozatýkala při pokusu o vyvěšení protestního transparentu na ropnou plošinu v severním ledovém oceánu.

Teď prokuratura postupně schvaluje kauci většině zadržených. Z 30 odmítla zatím propustit jen australského radistu Colina Russela.

Aktivistům může výrazně pomoct blížící se olympiáda v Soči, před kterou možná bude Kreml chtít trochu vylepšit svůj obraz. Prezident Putin už dokonce v souvislosti s tímto případem řekl, že "často podepisuje amnestie" a tak částečně naznačil, co by aktivisty mohlo čekat.

Celá aféra vznikla kvůli protestu Greenpeace proti těžbě ropy v Severním ledovém oceánu. Pro Moskvu je oblast velmi perspektivní. Zóna je ala předmětem zájmu i dalších zemí - a z toho pramení konflikty nejen s ochránci přírody.

Milan Kopp, Martin Dorazín, Ondřej Himmer, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme