Na ‚exkurzi‘ do Afghánistánu až po krizi: Trump kvůli rozpočtu zrušil Pelosiové zahraniční cestu

  • Americký prezident Donald Trump kvůli přetrvávající rozpočtové krizi zrušil zahraniční cestu předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové.
  • Šéfka dolní komory Kongresu se chystala do Egypta, Afghánistánu a Bruselu, kde se měla už v pátek sejít s šéfkou unijní diplomacie Federikou Mogheriniovou.
  • Podle Trumpa by ale měla zůstat ve Washingtonu a vyjednávat řešení krize.
  • Trump zrušil také cestu delegace USA na Světové ekonomické fórum, které se má ve švýcarském Davosu konat příští týden.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nancy Pelosiová při odchodu z Bílého domu.

Nancy Pelosiová, šéfka dolní komory Kongresu. | Foto: Jonathan Ernst | Zdroj: Reuters

„Vzhledem ke krizi vás musím s lítostí informovat, že vaše cesta do Bruselu, Egypta a Afghánistánu byla odložena. Tuto sedmidenní exkurzi můžeme do programu znovu zařadit, až bude krize za námi,“ napsal Trump Pelosiové.

Odložte zprávu o stavu unie, vyzvala Trumpa předsedkyně Sněmovny reprezentantů

Číst článek

Agentura Reuters píše, že cesta předsedkyně sněmovny byla předtím držena v tajnosti, a to z bezpečnostních důvodů. Pelosiová se prý chystala v Afghánistánu navštívit americké jednotky, také měla obdržet informace týkající se národní bezpečnosti.

„Smyslem cesty bylo vyjádřit uznání a vděk našim mužům a ženám ve zbrani za jejich službu a oddanost a také obdržet od lidí na přední linii klíčové brífinky týkající se národní bezpečnosti a zpravodajské činnosti,“ napsal na twitteru Drew Hammill z kanceláře předsedkyně Pelosiové.

Načasování a jízlivé označení zahraniční cesty za „exkurzi“ podle agentury DPA naznačuje, že Trumpovo rozhodnutí může být odplatou za to, že ho Pelosiová ve středu vyzvala, aby kvůli rozpočtové krizi odložil projev o stavu unie plánovaný na 29. ledna.

The purpose of the trip was to express appreciation & thanks to our men & women in uniform for their service & dedication, & to obtain critical national security & intelligence briefings from those on the front lines. (3/4)

21:29 – 17. 01. 2019

1700 6373

Do Davosu se nejede

Donald Trump zrušil také cestu delegace USA na Světové ekonomické fórum, které se má ve švýcarském Davosu konat příští týden, oznámila to ve čtvrtek mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová. Sám Trump už dříve oznámil, že kvůli takzvanému shutdownu do Švýcarska nepojede.

„Vzhledem k tomu, že 800 000 skvělých amerických pracovníků nedostává výplaty a aby jeho tým mohl být podle potřeb nápomocen, prezident Trump zrušil cestu jeho delegace na Světové ekonomické fórum v Davosu,“ uvedla v prohlášení Sandersová.

‚Jsme rukojmími v téhle hře.‘ Rozpočtová krize těžce zkouší americké státní zaměstnance téměř čtyři týdny

Číst článek

Podle webu televize CNBC Bílý dům tento týden oznámil, že do Davosu poletí šéf americké diplomacie Mike Pompeo, ministr financí Steven Mnuchin, ministr obchodu Wilbur Ross, obchodní zmocněnec USA Robert Lighthizer a prezidentův poradce Chris Liddell.

Nejdelší ‚shutdown‘ v USA

Kvůli sporu prezidenta s demokratickými kongresmany o hraniční zeď se loni 22. prosince zastavilo financování části ministerstev a vládních agentur, protože administrativa nyní funguje v rozpočtovém provizoriu. Rozpočtová krize zasáhla asi 800 000 státních zaměstnanců, z nichž zhruba polovina nechodí do práce a zbytek pracuje zadarmo.

Ministerstvo zahraničí v pátek ale navzdory tomu oznámilo, že od příštího týdne povolá zpět do práce většinu svých zaměstnanců v USA i v zahraničí, protože ve svém rozpočtu našlo rezervy, z nichž je může zaplatit. Peníze ale stačí jen na nadcházející měsíc do 14. února.

Ministerstvo zahraničí poslalo kvůli krizi na nucenou dovolenou dvě pětiny svých zaměstnanců v USA a pětinu v zahraničí, zbytek zatím pracuje bez mzdy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme