Protesty žlutých vest ve Francii po prázdninách pokračují. Policie preventivně zadržela 18 lidí

Téměř 400 lidí vyšlo v sobotu do ulic francouzského města Nantes na protest proti údajné policejní brutalitě. Osmnáct lidí bylo preventivně zadrženo a policie proti demonstrantům nakonec použila slzný plyn. S odvoláním na sdělení policie o tom informovala agentura AFP. K protestům v Nantes vyzvalo několik skupin, které se hlásí k takzvaným žlutým vestám. Jejich cílem je podle AFP hnutí necelý rok po jeho založení oživit.

Nantes Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve Francii pokračují demonstrace žlutých vest. | Foto: Pascal Rossignol | Zdroj: Reuters

Hnutí žlutých vest bylo původně reakcí na plánované zdražení pohonných hmot, postupně se ale jeho cíle měnily a stoupenci začali kritizovat nejrůznější aspekty reformní politiky současné francouzské vlády. Do první "mobilizace" se loni 17. listopadu po celé Francii zapojilo přes 280 tisíc lidí, postupně účast na pravidelných sobotních manifestacích slábla.

„Vzhledem k velkému riziku, že v centru Nantes odpoledne propukne násilí, naši strážníci při preventivních kontrolách zatkli 18 lidí,“ uvedla policie v departementu Loire-Atlantique. Policie také zabavila 22 molotovových koktejlů, stovku deštníků či hasicí přístroj. Nenahlášený protest začal na náměstí Place Mellinet ve 14:00.

Demonstrace žlutých vest už způsobily miliardové škody, tvrdí francouzský poslanec

Číst článek

„Spravedlnost pro Stevea, nezapomínejme, neodpouštějme,“ stálo na jednom z transparentů. „Všichni nenávidí policii,“ bylo na jiném. Demonstranti následně pokračovali do centra města, kde proti nim policie použila slzný plyn. Čtyřiadvacetiletý Steve Maia Caniço se ztratil koncem června v době, kdy se policisté v Nantes snažili nad ránem rozehnat zbylé účastníky hudebního festivalu. Podle svědků způsobili paniku a někteří lidé, kteří před nimi ustupovali, popadali do vody. Tělo mladého muže se koncem července našlo v řece Loiře. Případ vzbudil ve Francii vlnu protestů proti údajné brutalitě policie.

Zhruba 400 lidí podle AFP protestovalo v sobotu také v Lyonu. Mnoho z nich na sobě žluté vesty nemělo. Demonstranti se shromáždili v centru města na místě, kde úřady protest zakázaly. Policie zadržela devět lidí, přičemž někteří z nich měli u sebe zakázané zbraně, uvedla AFP.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme