Napadený ruský novinář má za sebou druhou operaci

Ruský novinář Oleg Kašin za sebou má druhou operaci a je nadále ve vážném stavu. Politického reportéra respektovaného deníku Kommersant brutálně zbili neznámí útočníci v noci na sobotu. Policie vyšetřuje napadení jako pokus o vraždu. Ruští novináři žádají dopadení a potrestání útočníků, kteří reportéra přepadli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruská federace | Foto: Emanuel Macoun

Záběry přepadení známého novináře zveřejnil internetový portál Life News, pravost nahrávky zatím nebyla potvrzena. Video z průmyslové kamery zachycuje dva muže, kteří železnou tyčí zbili osobu přicházející k domu v centru Moskvy, podle všeho Olega Kašina.

Přehrát

00:00 / 00:00

O případu brutálně napadeného ruského novináře Olega kašina mluvila na Rádiu Česko moskevská zpravodajka Českého rozhlasu Lenka Kabrhelová

Sám novinář, který utrpěl četná zranění včetně fraktury lebky, prodělal druhou operaci a je nadále na jednotce intenzivní péče.

Kromě fraktury lebky, čelisti, holení kosti má Kašin zlámané i prsty, což mnozí považují za demonstrativní zranění směřované proti tomu, aby nepsal.

Šéfredaktor deníku Kommersant Michajl Michajlin, který je přesvědčen, že útok souvisel s prací Olega Kašina, dnes má vypovídat před vyšetřovateli. Kašin podle něj v poslední době psal o ruské extrémistické scéně.

Ruský novinář Oleg Kašin | Foto: ČTK/AP

To, že útok přišel z této strany kvůli Kašinově práci svědčí podle jeho šéfa i to, že se na místě našli všechny osobní věci novináře, včetně peněženky, mobilu a dalších drahých věcí.

Novináři žádají vyšetření, napsali Medvěděvovi

Napadení vzbudilo v ruské novinářské obci pobouření, žurnalisté žádají otevřeným dopisem prezidenta Dmitrije Medvěděva o rychlé dopadení a potrestání útočníků. Prezident Medvěděv už v neděli nakázal hlavnímu prokurátorovi, aby na vyšetřování osobně dohlédl.

Kolegové zbitého žurnalisty nepochybují o tom, že útok se váže na Kašinovu práci a policie vyšetřuje napadení - jako pokus o vraždu. Jak ale v Moskvě zjistila zpravodajka ČRo Lenka Kabrhelová, panují obavy, že pátrání - stejně jako v minulých podobných případech - nikam nepovede.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ruští novináři jsou případem pobouřeni a žádají vyšetření. Reportáž mezi nimi natáčela moskevská zpravodajka Lenka Kabrhelová.

„Novináře Olega Kašina zbili - žádáme dopadení útočníků a těch, kdo si čin objednali!" Plakát s těmito slovy si symbolicky předávají ruští novináři, fotografové ale i lidé jiných profesí. Symbolicky s ním stojí před hlavním sídlem policie v Moskvě. Právě tady za masivním železným plotem vyšetřovatelé řeší případ, který připomněl dávno známá fakta – že novinářská profese patří v Rusku k těm nejnebezpečnějším.

„V Rusku bylo loni zabito devět novinářů. Jsme třetí nejnebezpečnější zemí pro žurnalisty po Iráku a Afghánistánu, přitom tu nezuří válka. Pět desítek dalších lidí bylo napadeno a ani jeden čin přitom nebyl vyšetřen. O tom všem by prezident měl vědět," říká Alexej Venediktov, šéfredaktor rozhlasové stanice Echo Moskvy - jednoho z nemnoha médií, která nabízejí alternativu k prokremelské rétorice.

Desítky novinářů, fotografů i lidí jiných profesí podepsaly apel vyzývající Dmitrije Medvěděva, aby se zasadil o rychlé dopadení a potrestání viníků, ale také o změnu klimatu ve společnosti, kde jsou novináři snadným a hlavně beztrestným terčem.

Lenka Kabrhelová, Katarína Brezovská, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme