Napětí kolem Gazy může ovlivnit mírový proces

Jeden mrtvý civilista v Izraeli, dva zabití izraelští vojáci a série nočních náletů na palestinské území. Takové události přinesly po měsících relativního klidu poslední tři týdny v oblasti pásma Gazy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odpálení rakety | Foto: US Department of Defense

Mluví se proto o největším vyhrocení situace od loňské války, kdy zahynulo třináct Izraelců a asi stokrát více Palestinců. Někteří komentátoři dokonce nevylučují, že jde o předehru k dalšímu otevřenému konfliktu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj ČRo v Jeruzalémě Břetislav Tureček ve Světě o osmé.

Zhruba před třemi týdny došlo k odpálení rakety z Gazy, která zabila thajského dělníka v kibucu na jihu Izraele. Minulý týden se proto Izrael pokusil o vojenskou operaci, při níž ale zahynuli dva vojáci a dva palestinští ozbrojenci. Izrael reagoval tím, že na tuto událost rozhodně odpoví.

V noci ze čtvrtka na pátek pak došlo k náletům na cíle v pásmu Gazy, podle Izraele šlo o čistě vojenské cíle. Podle komentátorů se nicméně pro povolení k náletům čekalo jen na záminku, a tím bylo právě odpálení rakety z Gazy.

Napětí kolem Gazy může ovlivnit také pokusy o oživení mírového procesu mezi Izraelem a palestinskou vládou na západním břehu Jordánu. „Ve chvíli, kdy by Palestinci najednou začali útočit a rozhořel se větší konflikt, poškodilo by to pozici Palestinců,“ podotkl zpravodaj Českého rozhlasu v Jeruzalémě Břetislav Tureček.

Břetislav Tureček, Karolína Koubová, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme