Napětí mezi Británií a EU. Premiérka Mayová obvinila evropské politiky ze zasahování do voleb

Mezi londýnskou vládou a představiteli Evropské unie roste před začátkem rozhovorů o brexitu napětí. Britská premiérka Theresa Mayová obvinila evropské politiky ze snahy ovlivnit výsledek nadcházejících parlamentních voleb ve Spojeném království. Část z nich si totiž podle ní nepřeje úspěch brexitových jednání.

Londýn/Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská premiérka Theresa Mayová

Britská premiérka Theresa Mayová | Zdroj: Reuters

Britská ministerská předsedkyně Theresa Mayová také vyčetla evropskému tisku, že překroutil britskou pozici v jednáních o brexitu.

Mayová reagovala na článek v německém deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung, který zveřejnil údaje o průběhu londýnského jednání britské premiérky s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem.

Juncker po společném setkání údajně uvedl, že Mayová má nerealistická očekávání, a pochyboval o úspěšnosti jednání o odchodu Británie z Evropské unie.

Premiérka prohlásila, že právě Evropská komise teď přitvrdila svou vyjednávací pozici. Údajné výhružky ze strany evropských politiků a státních úředníků jsou podle ní cíleně načasované a mají prý ovlivnit výsledek červnových parlamentních voleb ve Spojeném království.

Předvolební kampaň zahájena

Britové ve středu formálně rozpustili Dolní sněmovnu. Znamená to, že Spojené království je nyní bez volených zákonodárců. Oficiálně tak začala kampaň před předčasnými parlamentními volbami, které se uskuteční 8. června. Mayová vyhlásila nové volby, aby posílila vyjednávací pozici britské vlády při rozhovorech o brexitu.

Britský parlament skončil. Země jde do předvolební kampaně

Číst článek

Podle předvolebních průzkumů má její Konzervativní strana výrazný náskok a vyhrála by. Podle ankety společnosti Panelbase by ji nyní volilo 47 procent Britů. Opoziční labouristé ztrácejí, získali by 30 procent. Liberální demokraté by nyní dostali deset procent hlasů, protievropská Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP) je na pěti procentech.

Předvolební kampaň začíná v době, kdy v Británii sílí obavy, že vyjednávání takzvaného brexitu budou složitá a že celý proces bude velmi drahý. Deník Financial Times dnes napsal, že EU by mohla Británii za brexit vystavit účet na více než 100 miliard eur, tedy téměř 2,7 bilionu korun. To je o 40 miliard více, než dosavadní odhadovaná suma. Britský ministr pro brexit David Davis ale záhy v televizi ITV řekl, že Británie tak vysokou sumu nezaplatí.

Jiří Hošek, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme