Napětí mezi Čínou a USA se přeneslo i na summit zemí jihovýchodní Asie

Právě probíhající summit zemí jihovýchodní Asie mohou ovlivnit spory mezi Čínou a Spojenými státy. USA totiž chtějí při setkání na Bali jednat o sporných hranicích v Jihočínském moři. S tím ale nesouhlasí Čína a naopak Američany kritizuje za posilování kontingentu v Austrálii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jihočínské moře | Foto: Google Maps

Podle Číňanů není summit zemí jihovýchodní Asie vhodným fórem pro diskusi o námořních hranicích, a už vůbec ne za přítomnosti Spojených států a dalších neasijských zemí.

Podle tiskového mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čína preferuje jednání individuální namísto mnohostranného přístupu.

ČTĚTE TAKÉ: Po 50 letech zamíří do Barmy americký diplomat

Sporné Spratlyho a Paracelské ostrovy si nárokuje kromě Číny i Vietnam, Tchajwan, Filipíny, Malajsie a Brunej. Čína ale jako jediná nerespektuje hranice sporných vod. Od ledna už do oblasti vyslala asi šest lodí.

Pro Washington je pak spor v Pacifiku důležitý, protože má v okolí umístěné důležité vojenské základny.

Neshody mezi Pekingem a Washingtonem posílilo také prohlášení prezidenta Baracka Obamy umístit v Austrálii dalších dvě stě padesát amerických vojáků. V budoucnosti by jejich počet vzrůst až na dva a půl tisíce.


Zvětšit mapu

Pavel Cyprich, Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme