Napětí mezi Indií a Pákistánem roste

Strach z války v jižní Asii roste. Přestřelky mezi Pákistánem a Indií pokračují, v konfliktu jsou další mrtví. Kvůli napětí mezi Indií a Pákistánem už Spojené státy, Velká Británie a Kanada doporučily svým občanům, aby opustili Indii. Evakuaci části personálu z Pákistánu chystá i OSN.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

napětí v Kašmíru | Zdroj: ČTK

Rodiny britských i amerických diplomatů už také Indii a Pákistán opouštějí. Ministr zahraničí Velké Británie Jack Straw stále věří, že se konflikt mezi oběma jadernými zeměmi dá ještě odvrátit. Varování před pobytem na území těchto států proto vysvětluje jako preventivní opatření. "Rozhodl jsem se nejprve varovat naše občany, kteří chtějí cestovat do Indie, aby zatím do této země necestovali. Vyzýváme také občany Velké Británie, kteří jsou nyní v Indii, aby v zájmu vlastní bezpečnosti odjeli. "

Také pákistánský prezident Parvíz Mušaraf se snaží uklidnit obavy z možné jaderné války. "Věřím, že žádná ze stran nebude tak nezodpovědná, aby překročila tuto hranici. Půjdu dokonce ještě dál, když řeknu, že o možnosti jaderné války by se ani nemělo diskutovat, protože žádný zdravě myslící člověk by o takové nekonvenční válce neměl uvažovat, ať už je tlak na něj jakkoli silný."

Mušaraf chce vytvořit pásmo bez jaderných zbraní v oblasti jižní Asie a vyzývá ke snížení ozbrojených sil. Očekává ale od Indie nejprve nějaký vstřícný krok, což podle něj znamená začít dialog ohledně neshod kolem Kašmíru.

Právě Kašmír je hlavním zdrojem napětí mezi oběma státy. Tato oblast je údajně jedním z nejkrásnějších a zároveň nejnebezpečnějších míst na světě. Indie i Pákistán kontrolují část Kašmíru. Obě by ho ale chtěly celý. Boje o toto území začaly v roce 1947, kdy ze své bývalé kolonie odešli Britové. Od té doby zemřelo v konfliktu 50 tisíc lidí.

Markéta Kaclová, Jana Ulbrychová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme