Napětí mezi Izraelci a africkými imigranty přerůstá v násilí

V Izraeli se v posledních dnech stupňuje napětí kvůli africkým přistěhovalcům. Už léta tisíce Afričanů ilegálně pronikají přes chabě střeženou hranici s Egyptem, proti jejich přítomnosti je ale stále více Izraelců, zejména po několika zločinech připisovaných právě imigrantům. Pokojné protesty často nahrazuje i otevřené násilí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tel Aviv | Foto: leonardo-hotels.com

Izrael je pro africké imigranty jediná dosažitelná země, od které si slibují bezpečnou a zajištěnou budoucnost. Většinou přišli ze zemí, které ještě v nedávné době válčily, jako jsou Eritrea, Súdán či Jižní Súdán.

Ze strany Izraelců proto přicházejí argumenty, že imigranti už se mohou vrátit domů a že jen zneužívají situaci. Mnoho z nich bezcílně tráví měsíce i roky v ulicích velkých měst, hlavně Tel Avivu. Podle Izraelců obtěžují na ulicích ženy a děti a dopouštějí se zločinů.

V poslední době se centrem pozornosti stalo několik případů znásilnění, za něž sice nebyl ještě nikdo odsouzen, ale policie z nich viní právě muže z řad přistěhovalců.

Přehrát

00:00 / 00:00

O aktuální společenské situaci v Izraeli informoval zahraniční zpravodaj České rozhlasu Břetislav Tureček

Imigranti prakticky nemají v Izraeli možnost legální obživy. Někteří sice pracují, třeba uklízejí pláže nebo slouží jako pomocné síly v bufetech, většinou jsou ale odkázáni na podpůrné charity, které pro ně provozují vývařovny. A když už zaměstnání seženou, je to většinou načerno bez povolení.

Oficiálním pracovním povolením by Izrael de facto zlegalizoval pobyt přistěhovalců a toho se politici chtějí vyvarovat. Starosta Tel Avivu, který o legálním zaměstnávání imigrantů nahlas promluvil, byl ihned varován ministerstvem vnitra, že pokud nějaký starosta přistěhovalce zaměstná, sám se dostane do problémů se zákonem.

Pomoci má hraniční plot

Premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že Izrael konečně dostaví slibovaný plot na hranici mezi Izraelem a Egyptem. To by mělo snížit příliv imigrantů. Všechna opatření podle něj musí proběhnout v souladu se zákonem a bez vyhrocených emocí a podněcujících projevů, jaké vedou někteří politici.

Současná vyhrocená situace nahrává radikálním nacionalistům, kteří hlásají, že je třeba zachovat rasově čistý židovský Izrael a že příliv tisíců Afričanů rozhodně není v souladu s touto hodnotou.

Demonstrace přerostla v otevřené násilí

Ve středu proti imigrantům protestovaly stovky Izraelců v Tel Avivu, demonstrace se pak zvrhla v otevřené násilí proti Afričanům a jejich majetku. Izraelská policie zatkla už devět lidí podezřelých z již dříve spáchaných rasových útoků.

Podle policie židovští extremisté v parcích Tel Avivu napadali vyhlédnuté Afričany obušky, železnými tyčemi a slzným plynem. Několikrát už také hodili zápalné láhve do přistěhovaleckých bytů a mateřské školy.

Vlna rasismu už vyvolává negativní reakce i ve světě. Afrických přistěhovalců v Izraeli se zastávají například židovské organizace ve Spojených státech.

Břetislav Tureček, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme