Napětí mezi Izraelci a Palestinci se opět vyostřilo

Izraelská armáda pronikla během noci na několika místech na palestinská autonomní území. Při incidentech bylo zraněno šest Palestinců. Izraelci vpadli do obce Bajt Hanún v severní části pásma Gazy a vyhlásili tam zákaz vycházení. Jejich operaci podporovaly vojenské vrtulníky. Podle agentury AFP se podobný incident odehrál u města Rafah u hranice s Egyptem. Vpád izraelské armády si tam vyžádal život jednoho Palestince.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Blízký Východ | Foto: Jan Rosenauer

Situací na Blízkém východě se v sobotu v Bruselu zabývali i účastníci summitu Evropské unie. Zdůraznili, že Izrael pro zastavení terorismu a budování míru potřebuje partnera, jakým je palestinská samospráva a její zvolený prezident Jásir Arafat.

Spojené státy povolaly svého zvláštního vyslance na Blízkém východě, bývalého generála Anthony Zinniho do vlasti ke konzultacím. Jejich cílem je informovat prezidenta Bushe a ministra zahraničí Powella o vývoji situace ve světle aktuálních událostí a dohodnout způsob, jak věci změnit k lepšímu, uvádí se v prohlášení mluvčího šéfa amrické diplomacie.

Představitelé Evropské unie na jejím bruselském summitu zdůraznili, že Izrael pro zastavení terorismu a budování míru potřebuje partnera, jakým je palestinská samospráva a její zvolený prezident Jásir Arafat. Také Moskva považuje izraelskou snahu o izolaci Arafata za velkou chybu. V sobotu to pět připomněl prezident Putin.

Milan Kopp, Marta Levorová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme