Napětí mezi Německem a Tureckem roste. Je jejich útok na svobodu slova nutný, ptá se Gauck

Turecko útočí na svobodu slova, je přesvědčen německý prezident Joachim Gauck. Vývoj v zemi ho velmi znepokojuje a vzbuzuje pochybnosti o tom, jestli chce Turecko být právním státem. Gauck, který tento měsíc skončí ve funkci, to řekl v úterý večer zahraničním novinářům.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německý prezident Gauck se nebude ucházet o druhý mandát

Německý prezident Gauck se nebude ucházet o druhý mandát | Zdroj: Reuters

„Zjistili jsme, že v Turecku, s nímž jsme přátelsky spojeni, existují poměry, které jsme si nikdo nepřáli," uvedl Gauck s ohledem na více než stovku novinářů, kteří jsou nyní ve vězení nebo ve vazbě. Konkrétně zmínil německo-tureckého dopisovatele deníku Die Welt Denize Yücela, kterého soud do vyšetřovací vazby poslal v pondělí.

„V Německu nejsme schopni pochopit, proč je tento útok na svobodu slova nutný. Chybí nám pro to pochopení," poznamenal také Gauck. „Můžu říct jen jedno, to, co se teď děje v Turecku, vzbuzuje výrazné pochybnosti o tom, jestli Turecko vnímá cestu k právnímu státu a život v právním státu skutečně vážně," poznamenal také.

Německý prezident zmínil i vlastní zkušenost života pod vládou nacistů a komunistů. „Já jsem za svých 77 let života dvakrát zažil dobu, kdy byla svoboda slova napadena z různých stran a zrušena," připomněl. „Svoboda slova patří k těm hodnotám, které v Německu chceme bránit," podotkl také s tím, že souhlasí s postupem německého ministerstva zahraničí.

Německá diplomacie si v úterý pozvala tureckého velvyslance v Berlíně, aby mu sdělila svůj názor na případ korespondenta Yücela, který v Turecku čelí obvinění z podpory terorismu. Němečtí politici i novináři postup tureckých úřadů považují za zlovůli, která má umlčet novináře, jenž se nebál psát kriticky o režimu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Podle Berlína turecké kroky škodí vzájemným vztahům.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme